Demokratik Toplum Partisi Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Kürtlerin 'Türküm' demeye zorlanmaması gerektiğini söyledi.

Batman Belediyesi Konukevi'nde konuşan Ata, Kürt sorununa ilişkin ortaya konulan kırmızı çizgilerin tartışılması gerektiğini ileri sürerek, ''Diyarbakır'da kucaklaşan ailelerin televizyonları başında izleyenler tarafından nasıl coşku ve gözyaşı ile izlendiğini hepimiz gördük'' dedi.

Kürtlerin de kırmızı çizgilerinin olduğunu belirten Ata, ''Hiçbir süreçte ben dilimden ve kültürümden vazgeçerim demedi Kürtler. Bunlar Kürtler için kırmızı çizgilerdir. Ama özerklik projesine biz Türkiye'nin demokratikleşme sürecidir dedik. Bir takım kırmızı çizgiler DTP tarafından masaya yatırıldı ve dendi ki; Türkiye'de demokratik özerk bölgeler olabilir bu bölgelerin resmi dili Kürtçe olmak kaydıyla yerel dillerin eğitimin öğretiminin ve kamuda kullanımının önü açılabilir. Biz tüm Türkiye'de resmi dil Kürtçe olsun demiyoruz. Kürtlerin bulundukları bölgede resmi dil Kürtçe olsun'' dedi.

''Süreç bir yok sayma, tekleştirme, tek sayma mantığı ile devam ederse, bunun çözüm değil çözümsüzlük süreci olacağını' savunan Ata, ''Kürtler 'Türküm' demeye zorlanmamalı. Türkiyeli Kürtler olarak, Türkiyeli vatandaşlar olarak bu ülkenin vatandaşı olarak sunulacak her türlü katkının tarafı olabiliriz. Eğer bu süreç bir yok sayma, tekleştirme, tek sayma mantığı ile devam ederse bu sürecin çözüm değil çözümsüzlük süreci, hem de çok daha ağır sonuçlarının olabileceği bir sürecin başlangıcından ibaret olacağını düşünüyoruz'' şeklinde konuştu.