Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, kabine revizyonuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kabineye 9 yeni ismin girdiğini ifade eden Kurtulmuş, şunları kaydetti: ''Hayırlı, uğurlu olsun. İş başına gelen, millet için görev alan bütün arkadaşlarımızın rakip bile olsa başarılı olmasını temenni ediyoruz. Her yaptıkları doğru işlerde doğru yaklaşırız, yanlış işlerde yıldırım olur karşılarına geçeriz.''

Partisinin seçimlerde aldığı başarının revizyonda etkili olduğunu belirten Kurtulmuş, “Saadet Partisi'nin 5.2'lik oy oranının ve toplumdan çok ciddi şekilde görmüş olduğu teveccühün revizyonda önemli payı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Bir gazetecinin ''Bülent Arınç'ın devlet bakanı ve başbakan yardımcısı olarak kabineye dahil edilmesini Saadet Partisi'nin aldığı başarının sonucu olarak mı yorumluyorsunuz?'' sorusu üzerine Kurtulmuş, ''Ben yorumlamıyorum, birçok siyasi analizci aynı yorumda bulunuyor” dedi.

EKONOMİ VE DIŞ POLİTİKA
Türkiye'de 8 yıldır uygulanan ekonomi modelinin yanlış olduğunu söylediklerini belirten Kurtulmuş, şöyle konuştu: ''Kemal Derviş'in politikalarıyla birlikte çok ciddi yanlışlıklar içinde olunduğunu söyledik. Zaman bizi haklı çıkardı. Yaptığımız uyarıların, tespitlerin yerinde olduğu açıktır. Bundan sonra Türkiye'nin, milletin alım gücünü artıracak, Türkiye'yi dışa bağımlı ekonomik modelden kurtaracak yeni bir modele kavuşmasını arzu ediyoruz. Burada görev almış bakan arkadaşlarımızı bu konu üzerine yoğunlaşmaya davet ediyoruz.

İkinci konu dış politikadır. ABD Başkanı Obama'nın yönetimi ile birlikte bölgede genişletilmiş Orta Doğu Projesi'nde yeni bir döneme girildiği aşikardır. Aşırı derecede kullandığı askeri gücünü kısmen revize edecek, çatışma bölgelerini Irak'tan Pakistan, Afganistan bölgesine kaydıracağı açıktır. Obama gelmeden önce de açıkça ikaz etmiştik. Türkiye, bu konuda uyanık olmalıdır. Yeni Dışişleri Bakanı'na bu konuda hassas davranmasını tavsiye ediyoruz. Bu konuda Türkiye, Afganistan'a muharip asker gönderilmesi konusunda hassas olmalıdır. Aktif, şahsiyetli dış politika izlemelidir.''

Kurtulmuş, hükümetin özellikle ekonomi ve dış politika alanlarında bugüne kadar sürdürdüğü politikaları gözden geçirmesi, revize etmesi, yeni modeller üzerinde çalışması gerektiğini ifade ederek, aksi halde ciddi sıkıntılar yaşanacağını iddia etti.