Kütüphanelere ödünç e-kitap geliyor

Devlet kütüphanelerinde elektronik kitapların ödünç alınabilmesi için çalışmalar tamamlanmak üzere.

Anadolu Ajansı 26.12.2012 - 00:51

Kütüphanelere ödünç e-kitap geliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Sayın Prof. Dr. Onur Bilge Kula'dan dikkat çeken açıklamalar geldi.

Isparta ziyaretinde konuşan Kula, kütüphane donanımının çok önemli olduğunu, herkesin istediği kitabı kütüphanede bulması gerektiğini vurguladı.

Türkiye kütüphanelerinde ilk defa gelecek elektronik kitabın müjdesini veren Kula, "Kağıt kitap gibi ödünç verebileceğiz. Bu ilk olarak 11 ilde gerçekleşecek" dedi.

Projenin altyapısı tamamlamak için 1 ay gibi bir süreye ihtiyaçları olduğunu belirten Kula, "Bundan sonra dünya kütüphanelerinde olup da biz de olmayan bir eksikliği gidermiş olacağız. Bu, kütüphanecilikte geldiğimiz seviyeyi göstermesi açısından büyük bir gelişmedir'' şeklinde konuştu.

YILDA 1 MİLYON KİTAP

Kula ayrıca, Türkiye kütüphanelerine bir yılda 4 bin 550 çeşit kitabın girdiğini belirterek, "Bir yılda aynı zamanda 1 milyon 30 bine yakın kitap alıyoruz. Artık kütüphanelerimizde kitapların çekiciliğini ve çeşitliliğini artırmış durumdayız'' diye konuştu.

Kütüphanelerin teknik altyapısının geliştirilmesi için çalışmalar yaptıklarını anlatan Kula, ''Otomasyon sistemimizi büyük ölçüde yeniledik. 1 ay içerisinde Almanya, İngiltere, İtalya'daki bir kütüphanede işlemler hangi hızla yapılıyorsa, Türkiye'de de aynı hızla yapılacak'' dedi.

Tüm vatandaşların elektronik devlet işlemlerinin büyük bölümünü kütüphanelerde yapabilmelerini sağlayacak çalışmalar gerçekleştireceklerine dikkati çeken Kula, kütüphanelerde bundan sonra kablosuz internet bağlantısı bulunacağını kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...