Libya'da küllerinden doğan Desperado

‘Libya Yarın’ adlı grup, bas gitarist Faysal Fakran’ın Kaddafi güçleri tarafından kaçırılması ve baterist Ömer Enazay’ın  muhalif cepheye katılmasıyla dağıldı. Bunun üzerine grubun kurucusu Mesut Ebu Assir, isyanın sesini büyütmek için gitarına sarıldı.

Libya'da küllerinden doğan Desperado

Libya lideri Muammer Kaddafi güçleri ve muhalifler arasındaki çatışmalar yüzünden darmadağın olan bir rock grubu küllerinden doğup isyanın sesine dönüştü.

'Libya Yarın’ adlı grup, bas gitarist Faysal Fakran’ın Brega’da Kaddafi güçleri tarafından kaçırılması ve baterist Ömer Enazay’ın eline silahı alıp muhalif cepheye katılmasıyla dağıldı. Bunun üzerine grubun kurucusu Mesut Ebu Assir, isyanın sesini büyütmek için gitarına sarıldı.

Desperado filminde veda ettiği gitarını silah olarak da kullanan Antonio Banderas’ı andıran Bingazili Ebu Assir, grubun adını konsepte uygun olarak ‘Özgür Libya’ olarak değiştirdi. 38 yaşındaki müzisyen, önceki gün Ecdebiye’de asilere destek için sahnedeydi. “Memleketim güçlenecek. Memleketim özgür olacak. Memleketi daha yükseğe çıkaracağız” sözleriyle dinleyenleri coşturan müzisyene, asilerden kimi alkışlayarak, kimi havaya ateş açarak eşlik etti. Ebu Assir, omzuna asılı tüfeği, kamuflajı ve Libya’nın özgürlüğünü temsil eden yeşil, kırmızı, siyah renklerdeki bayrağıyla ‘her an çatışmaya hazır’ halde sahne aldı.

'UMARIM OBAMA BU ŞARKIYI DUYAR'
“Biz asileriz. Doğudan geliyoruz. İstediğimiz her şeyi yapmaya kararlıyız” diyen müzisyen, aslında devlet televizyonundan da teklif almış. Ancak Kaddafi’yi destekleyen şarkılar söylemesi istenince teklifi reddetmiş. Eşi 5 aylık hamile olduğu için cepheden kısa bir süreliğine ayrıldığını söyleyen Ebu Assir, isyana silahıyla olmasa da sesiyle destek vermeye devam edeceğini söyledi. “Biz geliyoruz, Obama geliyor” adlı son şarkısını ABD Başkanı Barack Obama’ya ithaf eden Ebu Assir, “Umarım Obama bu şarkıyı duyar ve bizim için harekete geçer. Obama’nın Kaddafi’den öcünü alma vaktidir” dedi. (Radikal)

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...