Libya'dan 821 Türk döndü

Başbakanlık Libya'dan 821 Türk vatandaşının Türkiye'ye geldiğini açıkladı.

Anadolu Ajansı 22.02.2011 - 01:34

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Türk Hava Yolları, Genelkurmay Başkanlığı ve Kızılay arasında sağlanan koordinasyon sonucu, Libya'da yaşanan olaylar nedeniyle Türk vatandaşlarına yardım malzemesi gönderilmesi ve onların Türkiye'ye getirilmesi çalışmalarına bugün de devam edildiği belirtildi.

Bu çerçevede; 1 Air Libya, 2 THY tarifeli ve 1 özel tahliye uçağı ile 821 vatandaşımızın Türkiye'ye getirildiği bildirildi.

Kızılay tarafından hazırlanan yaklaşık 1,5 ton kumanyanın da Libya'ya giden özel tahliye uçağı ile gönderildiği bilgisine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''THY tarifeli uçağı ile Büyükelçiliğimize tahliye sürecinde destek vermek amacıyla, 7 kişilik Dışişleri Bakanlığı personeli ve 10 kişilik Emniyet Genel Müdürlüğü personelinden oluşan ekip gönderilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı tarafından görevlendirilen bin 500 yolcu kapasiteli TCG İskenderun isimli gemi, 2 firkateyn ve 1 yakıt gemisi eşliğinde saat 12.15'de Mersin Limanından Bingazi Limanına hareket etmiştir. Gemi ile 6 bin kişilik kumanya gönderilmiştir.

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. Genel Müdürlüğü’ne ait 1. feribot saat 16.40'da, 2. feribot ise saat 18.00'de hareket etmiştir. Feribotlarla 6'şar kişilik 2 sağlık ekibi, İstanbul Emniyet Müdürlüğünden 8 personel ile Kızılay tarafından hazırlanan 2 bin 500 kişilik kumanya ve ihtiyaç malzemesi, 3 bin adet battaniye, bin 400 adet uyku tulumu ve mat gönderilmiştir.''

Açıklamada ayrıca, gelişmelerin yakından takip edildiği belirtildi.

250 TÜRK ARA BÖLGEDE
Libya'nın Bingazi kentinden Mısır sınırına ulaşan 250 kadar Türk vatandaşının, ara bölgede oldukları bildirildi.

Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği yetkilileri, tahliye edilen Türklerin Mısır'a girmesi için işlemlerin gece geç saatlerde tamamlanacağını açıkladılar.

İskenderiye Başkonsolosluğu tarafından, Mısır-Libya sınırındaki Marsamatruh kentinde 5 adet otobüs bekletildiği belirtildi.

Libya'dan tahliye edilen Türklerin, THY'nin göndereceği bir uçakla yarın İskenderiye'nin Burc El Arab Havaalanı'ndan öğle saatlerinde İstanbul'a gitmeleri bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...