'Lime lime doğrasalar bu ülkeyi terk etmem'

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, yurt dışına çıkış yasağı konmasını eleştirerek, ''Beni alsalar mengeneye koysalar, lime lime doğrasalar ben bu ülkeyi terk etmem, bu kenti terk etmem'' dedi.

Anadolu Ajansı 27.01.2010 - 14:09

'Lime lime doğrasalar bu ülkeyi terk etmem'

Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Aktar, Mazlum Der Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Çoban, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Diyarbakır Temsilcisi Sezgin Tanrıkulu ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Kurucu Başkanı Mehmet Vural, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i makamında ziyaret etti.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmeden sonra Baydemir, gazetecilere can güvenliğinin olmadığına yönelik kendisine gönderilen tebligat ve yurt dışına çıkışının yasaklanmasına ilişkin açıklama yaparken, şunları söyledi:

''Her darlığın sonu mutlaka aydınlık, ferahlıktır. Türklerin, Kürtlerin ve diğer etnik kimliklerin mutlaka aydınlığı, ferahlığı birlikte yakalayacağına yönelik inancım tamdır. Dünden daha fazladır. Beni alsalar mengeneye koysalar, lime lime doğrasalar ben bu ülkeyi terk etmem, bu kenti terk etmem. Ölümüm de bu kentte ve ülkede olacak, yaşamın da bu kentte ve ülkede olacak. Yurt dışına çıkış yasağı kararını koyanlar hangi mantıkla bu kararı koymuşlarsa o mantıkla da bu kararı kaldıracaklar. Açık ve net söylüyorum.''

Baydemir'in avukatı olan Tanrıkulu, Belediye Başkanına yönelik bir tehditten sonra yurt dışına çıkış yasağı kararının kesinlikle kaldırılması gerektiğini, bu kararın psikolojik bir zemin hazırladığını iddia ederek, ''Bu karar hukuki değil ve itiraz etmeyeceğiz. Hangi yöntemle alınmışsa aynı yöntemle kaldırılmasını takdirlerine bırakıyoruz' diye konuştu.

Saldırı olabileceği iddiasının kanıtlarının Baydemir'e gösterilmesi gerektiğini belirten Baro Başkanı Mehmet Aktar, ''İfadeden bir gün sonra yurt dışına çıkış yasağı aldı'' dedi.

İHD Başkanı Vural ise Baydemir'e yönelik son günlerde ciddi yönelimlerin olduğunu savunarak, bütün fertlerin, özellikle seçilmişlerin yaşam haklarının ciddi şekilde korunması gerektiğini ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...