Bursa, Çanakkale ve Balıkesir'de lodosun saatteki hızı 80 kilometreye ulaştı.

Balıkesir Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, Bursa, Çanakkale ve Balıkesir'de lodos, dün akşam saatlerinden itibaren etkili oldu.

Halen etkisini sürdüren lodosun saatteki hızının 80 kilometreye ulaştığını ifade eden yetkililer, ''Lodos Çanakkale'de daha etkili oldu. Gün içinde rüzgarın şiddetinin sürmesi bekleniyor. Gün boyu rüzgarın saatte ortalama hızı 50 kilometre olacak'' dedi.

Bölgelerinde gündüz hava sıcaklığının 18 derece olduğunu ve lodosun etkisiyle 1-2 derece daha yükselebileceğini belirten yetkililer, şunları kaydetti:

''Akşam saatlerinde yağmur etkili olacak. Gök gürültülü sağanak şeklinde olacak yağmura karşı dikkatli olunması gerekiyor. Yağışlar, yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde gerçekleşecek. Yağışlar yarın öğlen saatlerine kadar sürecek. Yarın öğlenden sonra fırtına da yağış da beklenmiyor. Sıcaklıklar düşecek.''

BİR KIZ ÇOCUĞU HAYATINI KAYBETTİ
Bursa'da lodos nedeniyle karbonmonoksit gazından zehirlenerek, hastanelere başvuranların sayısı 200'e yükseldi.

Çanakkale'de ise lodos can aldtı. Lapseki ilçesinde etkili lodos nedeniyle karbonmonoksit gazından zehirlenen beş kişilik aile hastaneye kaldırıldı. 5 kişiden 15 yaşındaki Berra Örnek hayatını kaybetti. Diğer kişiler, Çanakkale Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

Bodrum da lodosun etkisi altında. Dev dalgalar nedeniyle, Kumbahce ve Paşatarlası sahillerindeki 30'a yakın otel ve restoranı su bastı. Lodos ağaçları, elektrik direklerini devirdi.

Konacık beldesinde 23 yaşındaki Fırat Doğan, motosikletiyle giderken, devrilen aydınlatma direğinin altında kaldı. Ağır yaralanan gencin tedavisi sürüyor.

İSTANBUL'DA İDO SEFERLERİ İPTAL
İstanbul'da şiddetli lodos nedeniyle İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş'nin (İDO) bazı iç hat deniz otobüsü ve şehir hatları seferleri ile bazı dış hat feribot seferleri iptal edildi.

İDO'dan alınan bilgiye göre, Bostancı-Kadıköy-Yenikapı-Bakırköy ile Kartal-Yalova iç hat deniz otobüsü seferleri yapılamıyor. Şehir hatlarında ise sadece Bastancı-Adalar seferleri iptal edildi.

Lodos nedeniyle saat 10.45'de yapılması beklenen Pendik-Yalova ile Yalova-Pendik dış hat feribot seferleri ile 11.30'da yapılacak olan Yenikapı-Yalova, Yalova-Yenikapı feribot seferleri karşılıklı olarak iptal edildiği bildildi.

İDO'nin diğer seferlerinin sürdüğü kaydedildi.

ÇANAKKALE'DE ARABA VAPURU SEFERLERİ DURDURULDU
Çanakkale'de, kuvvetli lodos deniz ulaşımını olumsuz etkiliyor.

Alınan bilgiye göre, saatteki hızı zaman zaman 80 kilometreye ulaşan lodos nedeniyle, Bozcaada-Geyikli ve Gökçeada-Kabatepe arasındaki araba vapuru seferleri durduruldu.

Kuvvetli rüzgar nedeniyle dün gece iptal edilen Gelibolu-Lapseki seferlerine bu sabah da başlanamadı.

Çanakkale Boğazı'ndaki deniz ulaşımı, Çanakkale-Eceabat arasındaki araba vapuru seferleriyle sağlanıyor.

AKŞAMDAN İTİBAREN KAR VAR
Öte yandan, Marmara bölgesindeki bazı illerde, akşam saatlerinden itibaren kuvvetli karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan meteorolojik uyarıda, akşam saatlerinden itibaren Edirne ve Kırklareli, gece saatlerinde ise Balıkesir, Bilecik, Kütahya, Bolu, Düzce, Karabük, çevreleri ile İstanbul, Yalova, Bursa, Kocaeli, ve Sakarya'nın yüksek kesimlerinde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar yağışının beklendiği bildirildi.

Marmara'nın batısı, kıyı Ege ile akşam saatlerinden itibaren Marmara'nın doğusu Denizli, Uşak, Kütahya, Bolu ve Düzce çevrelerinde kuvvetli sağanak yağış beklendiği, yetkililer ve vatandaşlar ani sel ve su baskınlarına karşı uyarıldı.