Türkiye Taşkömürü Kurumu'na ait 1800 işçinin çalıştığı maden ocağında, işçilerin asansörüne kilit vurulması olayı davalık oldu.

İşçiler madene girdikten sonra kapı ve asansörlerin kilitlenmesinin, ocakta üretimi artırmaya yönelik olduğu ve uygulamanın 2011'de başlatıldığı kaydedildi.

İşçilerin uygulamaya yönelik eylemleri sonuç vermeyince, Genel Maden İşçileri Sendikası, iş güvenliğinin ihlal edildiği gerekçesiyel 9 Temmuz'da mahkemeye gitti.

Dava dilekçesinde, 19 Eylül 2013'te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca hazırlanan 'maden işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği' yönetmeliğinin 'acil çıkış kapıları kilitli olamaz. Bu yollarda çıkışın zorlaştıracak hiçbir engel bulundurulamaz' şeklindeki maddenin ihlal edildiği belirtildi. Mahkemenin TTK'nın savunmasını beklediği öğrenildi.

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Osman Tutkun, "İnşallah bu uygulama nedeniyle bir arkadaşımızın canı yanmaz. Bunun vebali kurum yetkililerinindir. Bu uygulama köle düzeni. Yargı bizi haklı bulacak" dedi.

'ÇALIŞMADAN GİDENLER İÇİN'
Bir açıklama da İşletme Müdürü Recep Danacıoğlu'dan geldi. Danacıoğlu, kapıların kilitli tutulduğu iddia edilen yerleri gazetecilere gösterdi. Kapıların maden ocağına kart basarak işine gitmesi gerekenlerin dışarı çıkmasını engellemek için olduğunu ifade eden Danacıoğlu, şöyle konuştu:

"Kuyubaşında asansörün bulunuyor. Alanda 2 kapı var. İşçilerin ocağa giriş ve çıkışta ise diğer iki turnikeyi kullanıyor. Ve kapılar yaklaşık 10 yıldır kilitli. Uygulama işe gitmediği veya ocaktan erken çıktığı halde çıkış saatinde asansör bölümüne girip çıkış noktasında kartlarını basarak o gün çalışmış gibi yevmiye almak isteyen işçileri önlemek için başlatıldı. Normal ocakta çalışan işçimiz mesai bitiminde asansörle yukarıya çıkıp kartını basarak turnikeden geçip soyunma odalarına gidiyor."

"Asansörle ocaktan çıkan işçinin burada kaçışını engelleyen bir şey yok" diyen Recep Danacıoğlu, şöyle devam etti: "Kilit yok. Kimseyi tutmuyoruz. Buradan erken çıkan veya o gün işe gelmeyen işçiler, o kapılar açık olursa oradan girecek. Ama kapı kilitli olduğu için giremiyorlar ve kartlarını basamıyorlar. Tepki bu yüzden. Bu uygulama kurumun puantaj sistemine uygun yapılan bir şey. Dışarıdaki kaçak işçilerin kart basmalarını engellemeye yönelik bir uygulama. Bir şekilde kaçmaya alışmış 100-200 kişilik grup var, onlar tepki gösteriyor."