Mahallelerinin ismini değiştirmek için referanduma gittiler

Manisa'nın Yunusemre ilçesine bağlı Siyekli Mahallesi sakinleri mahallelerinin ismini değiştirmek için referanduma gitti. Referanduma katılan 411 kişiden 337'si mahallelerinin isminin "Seyidli" olarak değiştirilmesine "evet" oyu verdi.

Anadolu Ajansı 16.08.2015 - 22:31

Mahallelerinin ismini değiştirmek için referanduma gittiler

Yunusemre ilçesine bağlı Siyekli Mahallesi'nde yaşayanlar mahallelerinin isminin "Seyidli" olarak değiştirilmesi için referanduma gitti.

Seyidli Mahallesi Camisi'nde sabah kurulan sandıkta oy kullanan vatandaşların büyük kısmı mahallenin isminin Seyidli olarak değişmesi için "evet" oyu kullandı.

Siyekli Mahallesi Muhtarı Hüseyin Kırgöz, 1940'lı yıllarda Seyidli olarak geçen köylerinin isminin bu tarihlerde "Seyitli" olarak değiştirildiğini, köylerinin de Manisa'nın büyükşehir belediyesi olmasının ardından mahalleye dönüştürüldüğünü belirtti.

"1940'larda eskiyen mühür İstanbul'a yenisiyle değişim amacıyla gidiyor. Seyidli olarak giden mühür Siyekli olarak geri geliyor. Halkımız eski ismin yeniden verilmesini istiyor" diyen Kırgöz, Siyekli'nin "pislik" anlamına geldiğini, Seyidli'nin ise "Hazreti Muhammed'in soyundan gelenler" anlamını taşıdığını kaydetti.

Sabah 08.00'da kurulan sandıklarda oy kullanma işlemi akşam 17.30'da son buldu. Oy kullanan 411 vatandaşın 337'si Siyekli isminin Seyidli olarak değiştirilmesi için "evet" oyu verdi. 72 kişi mahallenin isminin değiştirilmesini istemezken 2 oy da geçersiz sayıldı.

Sayfa Yükleniyor...