Manavgat ve Soma'daki orman yangınları kontrol altında

Manisa'nın Soma ilçesinde çıkan orman yangını 11 saatte kontrol altına alındı, bölgede soğutma çalışmalarına başlandı. Rüzgarın yön değiştirmesi ihtimaline karşı bir mahallede tedbir alındı. Antalya'nın Manavgat ilçesinde çıkan orman yangını da 1 saatte kontrol altına alındı.

Manavgat ve Soma'daki orman yangınları kontrol altında

SOMA

Manisa Soma'nın Ularca ve Karaca mahalleleri arasındaki ormanda bugün saat 13.00 sıralarında yangın çıktı.

Rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangına İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 8 uçak, 8 helikopter, 46 arazöz, 13 su ikmal ve 6 dozer sevk edildi.

Yangının etkili olduğu bölgede incelemelerde bulunan Manisa Valisi Enver Ünlü, "Saat 12.43'te başlayan yangına ilk müdahalenin saat 12.50'de yapıldığını belirterek, "Hızlı bir şekilde ilk müdahale yapıldı. Şu an itibarıyla UMKE, AFAD, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve sağlık ekibimizle birlikte 300 kişilik bir ekibin müdahalesi yoğun bir şekilde devam ediyor. İlk saatlere göre rüzgar hızını azalttı. Müdahale daha etkili bir şekilde sürüyor, yangının kısmen kontrol altına alındığını ifade edebiliriz." dedi.

"BİR MAHALLEDE TEDBİR ALINDI"

Yangının herhangi bir yerleşim birimini tehdit etmediğini ifade eden Ünlü, rüzgarın yön değiştirmesi ihtimaline karşı bir mahallede tedbir aldıklarını kaydetti.

Vali Ünlü, şunları kaydetti:

"Karaçam Mahallemizi tedbir amaçlı belli bir alana topladık. Oradaki vatandaşlarımızı da yaklaşık 1 saat bir arada tutacağız, yangının rüzgarın da etkisiyle yön değiştirme ihtimaline karşı. Bir saat daha toplu halde tutacağız, şu an için bir risk görünmüyor. Tamamen tedbir amaçlı bir uygulama bu. Kısa bir süre sonra inşallah daha net ve kesin bir bilgi verebileceğiz. Ancak yangın şu an için kontrol altında, herhangi bir can kaybımız söz konusu değil. Jandarmamız da yangının çıkış görüntüsünü araştırıyor. Bu konuda da hassasiyetli bir şekilde çalışıyorlar. Ben bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyor, vatandaşlarımıza da geçmiş olsun diliyorum."

Yangın, ekiplerin yoğun müdahalesiyle 11 saatte kontrol altına alındı, bölgede soğutma çalışmalarına devam ediliyor.

Manavgat ve Soma'daki orman yangınları kontrol altında - 1

ANTALYA

’nın Manavgat ilçesinde çıktı.

Çolaklı Mahallesi D-400 Karayolu yakınlarında bulunan ormanda saat 13.00 sıralarında orman yangını başladı.

Yangın, havadan ve karadan yapılan müdahale ile 1 saatte kontrol altına alındı.

Yaklaşık 1 hektar alanın zarar gördüğü yangın bölgesinde, soğutma çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...