'Manisa'da elektriğe siyaset karıştı'

5 yıllık borçları nedeniyle TEDAŞ, Manisa Belediyesi'ne ait bazı yerlerin elektriğini kesti. Duruma tepki gösteren ve AK Parti'li belediyeleri örnek gösteren MHP'li Belediye Başkanı ve İl Başkanı, 'iktidar baskısı' dedi.

'Manisa'da elektriğe siyaset karıştı'

TEDAŞ, beş yıldır ödenmeyen 8 milyon liralık elektrik borcu nedeniyle Manisa Belediyesi'ne ait çeşitli yerlerde elektrikleri kesti.

Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Belediye Encümen Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, elektrik kesintilerine tepki gösterdi.

Manisa Belediyesi'nin hizmet birimlerinde elektrik kesilir kesilmez durum tespiti yaptıklarını belirten Başkan Ergün, nikah salonu dahil şu an belediyeye ait 10 hizmet biriminde elektriklerin kesik olduğunu söyledi.

Ergün, civar illerde ve ilçelerde iktidar partisine mensup belediyelerin elektrik borcu olup olmadığını da öğrenmek istediğini belirterek, ''Manisa Belediyesi'nin son günlerde bilinçli olarak zor durumda bırakılmaya çalışıldığına üzülerek şahit olduk. Bugün itibariyle, Manisa Belediyesi'nin son beş yıldır ödenmeyen borçları nedeniyle belediyenin Manisalılara hizmet verdiği birimlerin elektriği TEDAŞ tarafından kesilmiş bulunmaktadır'' diye konuştu.

Manisa Belediyesi'nin, geçmişe ait elektrik borçlarının bugün tahsil edilmesinin istendiğini ve hizmetin önüne geçilmeye çalışıldığını Savunan Ergün, ''Manisalılara hizmet götürmeye çalışan bizlerin önüne set çekilmek isteniyor. Beş yıl süresince Manisa Belediyesi'nin kapısına gelip vergi, elektrik borçlarını tahsil etmeyi düşünmeyen devlet kurumları, Milliyetçi Hareket Partisi'nin yerel seçimlerde Manisa Belediye Başkanlığını kazanması sonrası ne hikmetse alacaklarını toplamak için adeta sıraya girmişlerdir. Siyasi kaygılarımızı bir kenara bıraktık ve hizmet için yola çıktık. Tüm engellemelere rağmen iktidardan alacağımız güç ile değil Manisalılardan alacağımız güç ile hizmet edeceğiz'' dedi.

Başkan Cengiz Ergün, belediye şantiyesi, asfalt şantiyesi, şantiyedeki su pompaları, zabıta müdürlüğü, Sinan Bey Medresesi, Karaköy Zabıta Müdürlüğü Noktası, Belediye Çocuk Merkezi, Hal Binası ve Soğuk Hava Depoları, Moris Şinası Çocuk Hastanesi Kavşağı ve Manolya Meydanı'nda bulunan havuz aydınlatma ve pompaları, Uncu Bozköy Mahallesi'ndeki Belediyespor Tesisleri, Salı Pazarı Umum Aydınlatması'nın TEDAŞ tarafından kesildiğini açıkladı.

Toplantıya katılan MHP Manisa Milletvekili Mustafa Enöz de TEDAŞ'ın AK Parti'li belediyelerin elektrikleri kesmediğini ifade ederek, iktidarın kendisinden olmayan belediyelere baskı yaptığını savundu.

Bu arada, elektriklerin kesilmesi ile susuz kalan Adnan Menderes Mahallesi'ne Belediye İtfaiye tankerleri ile su taşıdı.

GEDAŞ'TAN AÇIKLAMA
Gediz Elektrik A.Ş. (GEDAŞ), Manisa Belediyesi'nin elektrik borçlarını imkanları dahilinde bir an önce ödemesini istendi.

İl Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Manisa Belediyesi'nin elektrik bedellerini 2009 yılı Şubat ayından bu yana ödemediği, bu konuda belediyeye tebligat yazıları yazıldığı, ancak cevap alınamadığı kaydedildi.

Manisalıları zor durumda bırakmamak için kesintiler konusunda titiz davranıldığı vurgulanan açıklamada, şu hususlara yer verildi:

''Elektrik borcu az olan ve vatandaşlarımızı doğrudan etkilemeyecek abonelerin (içme suları, hizmet binası, arıtma, itfaiye, gasilhane, kadın sığınma evi, su arıza ve su tahsilat işletmeleri) haricindeki yerlerin elektrikleri, alacaklarımızın tahsili için ödeme yapılması halinde açılmak üzere kesilmiştir.

Asfalt şantiyesinin elektriği kesilirken, belediyenin buradan Adnan Menderes Mahallesi su sondajını beslediği İl Müdürlüğümüzce bilinmediğinden herhangi bir kasıt olmadan kesilmiş, bu abonenin su pompalarını beslediği öğrenildiği anda elektrik açılmıştır. İl Müdürlüğümüz olarak asla halkımızın doğrudan hizmet alacağı yukarıda belirttiğimiz herhangi bir abonenin elektriği kesilmemiştir.''

Elektrik kesintisinin borcunu ödemeyen başka belediyelere de uygulandığı, bu konuda ödeme güçlüğü çekenlere taksit yapılarak kolaylık sağlandığı ifade edilen açıklamada, ''Manisa Belediyesi'nin bir an önce imkanları dahilinde ödemelere başlamasını bekliyoruz'' denildi.

Sayfa Yükleniyor...