Maske takma zorunluluğu olan iller (Maskesiz sokağa çıkma yasağı olan iller)

Birçok ile maske takma zorunluluğu getirildi. Yasağa uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282.maddesi uyarınca idari para cezası uygulanak. Bu zorunluluğu son olarak İzmir eklendi. Peki maskesiz sokağa çıkma yasağı olan iller hangileri?

ntv.com.tr 25.06.2020 - 14:43 | Son Güncelleme : 29.06.2020 - 22:07

Maske takma zorunluluğu olan iller (Maskesiz sokağa çıkma yasağı olan iller)

Birçok il 'maskesiz takma zorunluluğu olan' iller listesine dahil edildi. 

Önlemlere uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince idari para cezası verileceği kaydedildi.

MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU OLAN İLLER

Adıyaman, Ankara, İstanbul, Bursa, Afyonkarahisar, Amasya, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bolu, Burdur, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Iğdır, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Rize, Osmaniye, Ordu, Sakarya, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Tunceli, Uşak, Yalova, Zonguldak, Bitlis ve Çanakkale'de  maske takma zorunluluğu getirildi.

MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMANIN CEZASI NE KADAR?

Maskesiz sokağa çıkanlar ve belirtilen önlemleri ihlal edenler hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282.maddesi uyarınca idari para cezası uygulanacağı açıklandı.

Yeni tip corona virüs (Covid-19) tedbirlerinden maske kullanımı zorunluluğuna ilişkin 81 il valiliğine 18 Haziran'da talimat gönderen Bakanlık, 22 Haziran Pazartesi gününe kadar bu kuralı ihlal edenlerin uyarılıp bilgilendirilmesini, o tarihten itibaren de 900 lira idari para cezası uygulanmasını istemişti.

BİLİM KURULU ÜYESİ: İKİNCİ PİK NOKTASI YAŞAYABİLİRİZ

Sayfa Yükleniyor...