Meçhul gaz paniği

Bolu Örencik'te özel bir firmanın termal su bulmak için yaptığı sondaj 360 metre derine indi ve bir patlama oldu, fışkıran gaz tüm köyü beyaz örtüyle kapladı. Köylüler doğalgaz olduğunu sanıp sevindiler ancak sonra korktular, çünkü gazın ne olduğu bilinmiyor.

Bolu'nun Örencik köyü beyaza büründü. Neden bu kez kar değil, bir patlama. Köyde sıcak su çıkarmak için sondaj kuyusu açılmış ve 360 metre derine kadar inilmişti.

Önceki gece saat 21.00 sıralarında sondaj kuyusunda büyük bir patlama oldu. Örenciklilerden bazıları, kuyudan doğalgaz çıktı diye sevindi önce. Hatta kameralara "İnşallah Amerikaya ihtiyacımız kalmayacak" diyenler bile oldu.

Ancak sonra köyü yoğun bir koku kapladı, kuyunun yakınındaki evler tahliye edildi. Sabah olunca da durumun ciddiyeti daha çok ortaya çıktı.

Köyde "Olay mahalline yakın evlerdeki hayvanların ve oturan kişilerin evlerini boşaltmaları ve mahallemizdeki bütün insanların olay mahalline yaklaşmamaları duyrulur" anonsları yapıldı.

Kuyudan fışkıran gazı, Maden Tetkik Arama (MTA) Enstitüsü'nden bir ekip inceleyecek. Şimdilik en güçlü ihtimal, kuyudan çıkanın karbondioksit gazı olduğu yönünde.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...