AK Parti, Meclis'in çalışma takvimine ilişkin önerisini, yarın toplanması öngörülen Danışma Kuruluna getirecek. Danışma Kurulunda anlaşma sağlanamaması halinde, gündeme ilişkin düzenleme grup önerisi Genel Kurul'a indirilecek.

Öneriye göre, TBMM Genel Kurulu bu ayın sonuna kadar çalışacak. Bu süre içerisinde, kamuoyunda ''taş atan çocuklar tasarısı'' olarak bilinen TMK kapsamında yargılanan çocuklara ilişkin tasarı; Akkuyu'da nükleer güç santrali kurulması ve işletilmesine ilişkin anlaşmanın onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun tasarıları; Mali Kural Tasarısı ile ağırlıklı olarak Gelir Vergisi Kanunu başta olmak üzere çeşitli kanunlarda değişiklik öngören ''torba tasarının'' bitirilmesi planlanıyor.

Genel Kurulun, yarın, görüşmeleri yarım kalan bazı üniversitelerin kurulmasına ilişkin tasarı, 14 Temmuz çarşamba günü TMK kapsamında yargılanan çocuklara ilişkin tasarı, 15 temmuz perşembe günü ise Mali Kural, daha sonra da nükleer enerjiye ilişkin tasarılar üzerindeki görüşmelerinin bitimine kadar çalışması öngörülüyor.

Gelecek hafta ise ''Torba tasarı'' ile gündemin ön sıralarında yer alacak düzenlemelerin görüşülmesi ve TBMM Genel Kurulu'nun saat 24.00'e kadar çalıştırılması düşünülüyor.