Meclis'te Mahir Çayan'a karanfilli rozetle anma

BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, yakasına ''Mahir Çayan ve 9 arkadaşını simgeleyen 10 karanfil'' rozetini takarak Genel Kurul'da konuşma yaptı.

30.03.2012 - 15:48

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Meclis Genel Kurulu'nda zorunlu eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkaran teklifin görüşmeleri sırasında yakasına ''Mahir Çayan ve 9 arkadaşını simgeleyen 10 karanfil'' rozetini takarak konuştu.

Mahir Çayan ve 9 arkadaşı, 30 Mart 1972'de Tokat'ın Niksar ilçesine bağlı Kızıldere Köyü'nde çıkan çatışmada öldürülmüştü.

Bu arada TBMM Genel Kurulu'nda zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran teklifin görüşmeleri sürüyor.

CHP'nin, ''Suriye'ye karşı izlenen politikalar neticesinde bu ülke ile ticari ilişkilerde meydana gelen ekonomik kaybın belirlenmesine ve ticari ilişkilerin yeniden canlandırılmasının sağlanması'' için verilen araştırma önergesinin bugün gündeme alınması istemini içeren grup önerisi ele alındı.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Genel Kurul'daki kavgayla anımsatarak, ''44 yaşındayım, 44 yıl boyunca bir sefer kavga ettim, ilkokul üçte'' dedi. Ağbaba, şunları kaydetti:

''Hayatım boyunca hiç şiddetin, kavganın içinde olmadım ve bundan sonra da olmayacağım. Beğenmediğiniz fikrin üstüne şiddetle mi gideceksiniz? Her çıktığımda biri saldırıyor. Tüm kavgaların sorumlusu o şahıs. Dün bana saldırı oldu. Sayın Grup Başkanvekili sağolsun kınadı ama ben de burada sizin bir arkadaşınızım. Hiçbir AK Parti Milletvekili söyleyebilir mi, benim burada birinize tek bir saygısızlığım oldu mu? Ama siz bu olayı kınamaya bile cesaret edemediniz.''

Daha sonra yapılan oylamada CHP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

Grup önerisinin reddedilmesinin ardından zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran teklifin görüşmelerine geçildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...