Meclis’te terör gerilimi

Terör olayları için yapılacak genel görüşme öncesinde Meclis’te sert tartışmalar yaşandı.

20.10.2011 - 16:06

Meclis’te terör gerilimi

TBMM Genel Kurulu’nda terör olayları için yapılacak genel gürüşme öncesinde tansiyon yükseldi.

Hükümetin ön görüşmenin gizli yapılmasını istemesi muhalefetin sert tepkisi ile karşılandı.

İlk sözü alan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, ''Büyük bir acı içindeyiz. Ancak bu konuda milletten saklayacağımız sözümüz yok. Bu görüşmeler milletin huzurunda açık yapılmalıdır'' dedi.

Daha sonra söz alan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, şunları söyledi:

''Eğer burada konuşulanlar özel temsilci aracılığıyla Oslo'dan Kandil'e ulaştırılacaksa, bunu milletimiz de bilsin neden 10 yıl bekleyelim? Eğer İsrail bir askeri için bin Filistinliyi serbest bırakılıyorsa, ona askeri üniforma gönderiyorsa, bu memleketin 25 tane gariban çocuğunu, köylü çocuğunu al bayraklarla toprağa gömerken parlamento, burada olmalıdır, Başbakan burada olmalıdır. Herkes bilmeli ki CHP Beşir Atalay'ı o kürsüden konuşturmayacak.''

Bu sözler Genel Kurul’da gerginliğe neden oldu. AK Parti’li milletvekilleri CHP’li Muharrem İnce’ye tepki gösterdi.

Kürsüye gelen AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ''Açık olarak her şey tartışılsın, kaygı duyulmadan. Açık yapıldığı zaman tüm dünya izleyecek. Siyasi partilerin de önerileri olacak, rahatlıkla bu önerilerini gündeme getirmelerinin tesis edilmesi amacıyla biz bunu istiyoruz. Yoksa milletten gizleyecek bir şey söz konusu değildir'' dedi.

Nurettin Canikli, CHP’li İnce’nin de kapalı oturum yapılmasını istediğini aktardığını ifade etti.

Yeniden söz alan Muharrem İnce, konuşmasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü hedef aldı.

İnce, “İnsanlar ağlarken milletten gizleyeceğimiz bir şey yok, millet her şeyi duysun. Eğer bilgi verecekseniz milletimiz Norşin’den Güroymak’a nasıl geçtik, güzel günlerden intikam almaya nasıl geldik, bunu bilsin” diye konuştu.

Tartışmaların uzaması üzerine oturumu yöneten CHP’li Başkanvekili Güldal Mumcu, 10 dakika ara verdi. Ancak tartışmalar aradan sonra da devam etti.

Ayağa kalkarak CHP sıralarını hedef alan BDP’li Sırrı Sakık, “Sokağı tetiklemeye çalışıyorsunuz” diye bağırdı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...