TBMM Genel Kurulu'ndaki 2. Anayasa maratonunda parti kapatmayla ilgili maddenin reddedilmesinin ardından büyük bir hayal kırıklığı yaşayan AK Parti, “Anayasa Mahkemesi’nin yapısı”yla ilgili maddenin kabul edilmesiyle rahat bir nefes aldı.

İlişkili Haberler


Anayasa değişikliği teklifinin 18. maddesi üzerinde 52 önerge verildi, bunlardan 7'si işleme alındı.

CHP'nin önergesi üzerinde söz alan CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, Türkiye'nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarınca sunulan ''Anayasa değişikliği teklifi dayatması ile karşı karşıya bulunduğunu'' iddia etti. Serter, bu Anayasa değişikliği ile ''sivil darbe yapılacağını'' öne sürdü.

Teklifin tümüyle halkoyuna sunulacak olmasını eleştiren Serter, şöyle konuştu. ''Başbakanın görüşleri AKP'nin dogmaları haline gelmiştir. Hiç biriniz onun dışına çıkamazsınız. Bunu yapamazken, kendi ezikliğinizi gizlemek için CHP'ye, 'Niye oy vermiyorsunuz?' diyerek de gerçekleri çarptırırsınız. Gayri meşru bulduğum bu Anayasa değişikliğine 'hayır' diyorum. Pakete oy vermemeyi kendi özgür irademle seçiyorum. CHP'li arkadaşlarıma soruyorum: Sizler baskı altında mı oy kullanmıyorsunuz? Sizler, baskı, dayatma altında oy kullanan milletvekilleri olarak CHP'ye söz söyleme hakkına sahip değilsiniz. Millet sizi görüyor. Dönün kendinize, aynaya bakın. İnönü'ye dil uzatan Başbakanın, dönüp aynaya bakmasını tavsiye ediyorum.''

‘REYTİNG KÜRSÜSÜ OLDU'
AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, partisine ve Başbakan Erdoğan'a yönelik ''ağır iddialarda bulunulduğu'' gerekçesiyle söz aldı. Kılıç, ''Biraz önce konuşan milletvekili, oy kullanma hakkı parti yönetimi tarafından gasp edildiği için acı, elem ve ızdırabı bu kürsüye taşımıştır'' dedi.

Serter'in, AK Parti'li milletvekillerinin oylarını baskıyla kullandıklarını iddia ettiğini belirten Kılıç, ''Oysaki kendisi hayatının baharındaki 18-19 yaşındaki kız çocuklarını ikna odalarına alan kişidir. AK Parti'nin kültüründe masum kız çocuklarını ikna odalarından geçirmek yoktur'' dedi.

Suat Kılıç, bazı CHP'lilerin yaklaşan kurultayda Parti Meclisine girebilmek için, Meclis kürsüsünü adeta ''reyting kürsüsüne'' dönüştürdüklerini söyledi.

Kılıç'ın konuşması sırasında, CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ile bazı CHP'liler laf attı. CHP'li Öztürk, konuşmasını tamamlayıp yerine geçen Kılıç'a, arka sıralardan ön sıralara geçerek, laf atmaya devam etti. Bu sırada, AK Parti sıralarından ''Otur yerine'' diye bağırdığı duyuldu.

SERTER YENİDEN KÜRSÜDE
Sataşma olduğu gerekçesiyle kürsüye gelen CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol da iktidar grubunun dün, önemli bir maddenin oylamasında olumlu oy almalarına rağmen, taşkınlık içinde olduğunu iddia etti.

''Grubunu yatıştırması gereken Grup Başkanvekili Kılıç'ın CHP'ye sataşarak havayı gerginleştirdiğini'' öne süren Anadol, ''Suat Kılıç sana sataşıyorum. Turgutlu Belediyesine kullandığın 2. el arabayı sıfır kilometreden fazla fiyata sattın mı, satmadın mı?'' diye sordu.

Sataşma gerekçesiyle yeniden kürsüye gelen Serter, AK Parti'li milletvekillerine, ''Ben burada ne zaman konuşsam, içinizden birileri... Tek atımlık barutunuz kalmış... Dönüp dönüp 10 yıl öncesinin yanlış bilinen bir konusunda yorum yapıyorsunuz. Acıyorum size. Başka barutunuz kalmamış anlaşılan. Bu konuyu, iki tane gerici gazetenin yönlendirmesiyle çevirip çevirip kullanıyorsunuz. Yolunuz açık olsun. Biz sizin hangi ikna odalarında ikna edilerek geldiğinizi biliyoruz'' diye seslendi.

'LANETLENLİSİNİZ’
CHP Mersin Milletvekili İsa Gök ise AK Parti'lilerin, ''Dün gol atmanın sevinciyle, bugün Genel Kurulu gerdiğini'' ileri sürdü.

Dünkü oylamanın alkışlarla karşılandığını anlatan Gök, şunları kaydetti:

''Garajda nara atanlar, bağıranlar var. Hatta bir milletvekili burada muhalefete el hareketi yaptı. Bugün de 23 geçerse konfeti, havai fişek atacaksınız. Dün bir milletvekiliniz burada bazılarınızı fişledi. Fişlenenleri de inzibatla oy kullanmaya gönderdiniz. Her şeyi sattınız, doymadınız. Usulsüz ihalelerin hesabını soracak makamı, bu ihaleleri yapan insanlar yargılamasınlar, ihalelerin hesabı sorulmasın diye, yani haram lokma yiyenler yargılanmasın diye mahkemeyi yeniden düzenliyorsunuz. Bunun neresi alkışlanacak? Hangi biriniz gece rahat uyuyabildiniz? 12 Eylül hukukunu yaratanlar yıllardır lanetleniyor. Siz 12 Eylül darbesinden daha beter bir karşı devrimi gerçekleştiriyorsunuz. Lanetleniyorsunuz. Hiçbirinizin, ne bu cihanda ne öbür cihanda yatacak yeriniz yok.''

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli de sataşma olduğu gerekçesiyle söz alarak, ''lanetlenecek bir parti varsa o partinin, milletin 30 yıldan beri iktidara getirmediği, güvenmediği bir parti olduğunu'' söyledi. Canikli, CHP'lilere ''Lanetlenen bir parti varsa aynaya bakın'' diye seslendi.

Canikli'nin konuşmasını tamamlamasının ardından CHP'li Öztürk, ön sıralardan laf atmayı sürdürdü.

DIŞARIYA GEL!’
AK Parti sıralarından da yanıt verilmesi üzerine, Genel Kurulda gerginlik yaşandı; bazı milletvekillerinin ayağa kalktığı görüldü. Arka sıralardaki AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, ön sıralara doğru hareket ederek, Öztürk'e doğru yürüdü.

Ali Rıza Öztürk de ''Gel buraya'' diye bağırarak, AK Parti sıralarına doğru yöneldi.

Kurt da el hareketiyle Öztürk'ü dışarıya çağırdı. Öztürk ve Kurt'u, araya giren milletvekilleri durdurdu.

Bu sırada TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, birleşime ara verdi. Tartışma ve karşılıklı laf atmalar arada da devam etti.

GÖRÜNTÜLER RAHATSIZ EDİYOR
Aradan sonra madde ile ilgili değişiklik önergesi üzerine konuşan BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, Genel Kurulda yaşanan tartışmalara değinerek, ''Her gün bu görüntüleri izlemekten rahatsız oluyoruz'' dedi.