'Meclis'ten ve tüm kadınlardan özür diliyorum'

Meclis’teki tartışma sırasında CHP’li Kamer Genç’e küfür ettiği tutanaklarda da yer alan AK Parti’li Zeyid Aslan, “Böcek Komisyonu”ndan istifa etti. Parti Disiplin Kurulu'na sevk edilen Aslan Meclis'ten, halktan ve tüm kadınlardan özür dileyerek, ''Partim zarar görürse gereğini yaparım'' dedi.

02.05.2013 - 13:20

'Meclis'ten ve tüm kadınlardan özür diliyorum'

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e yönelik sözleri Genel Kurul’da kavgaya neden olmuştu.

Daha sonra Meclis'te yaşanan ikinci kavgada AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, CHP’li Kamer Genç’e küfürler etmişti.

Küfürlerin kamuoyuna yansımasının ardından Zeyid Aslan, TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu başkanlığından istifa ettiğini söyledi.

Aslan, ''İstifa dilekçemi yazıp Meclis Başkanlığı'na gönderdim'' dedi.

Zeyid Aslan, AK Parti'den ya da milletvekilliğinden istifasının söz konusu olmadığını bildirdi. Bu arada, küfürleri tepkiye neden olan Zeyid Aslan, Parti Disiplin Kurulu'na da sevk edildi.

KÜFÜRLER NOKTALI VERİLDİ
Aslan'ın sarf ettiği küfürlerin yer aldığı tutanaklar, TBMM'nin internet sayfasından dün kaldırıldı.

TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu, ''Bugüne kadar tutanaklarda böyle küfürler yer almadı. Bunun web sitesinde görülen tutanağa nasıl yansıyacağına karar vermek amacıyla kaldırdık'' dedi. CHP ise bu tutanakların yayınlanmasını talep etti.

Bu gelişmelerin ardından TBMM, tutanakları resmi internet sayfasına bugün koydu. Aslan'ın kullandığı küfürler, baş harfleri yazılarak ve noktalı şekilde yansıtıldı.

İnternet sayfasında, noktalı ifadelerin, 30 Nisan 2013 tarihli 98. Birleşim Tutanak Dergisi'nde açık olarak yer alacağı duyuruldu.

ASLAN: KIRGINLIĞIM YOK
Meclis'te gazetecilere AK Parti Grup Disiplin Kurulu'na sevk edilmesini değerlendiren AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, ''AK Parti ilkeli bir partidir; ilkelerine, felsefesine uymayanlar hakkında da gereğini yapar. Bu açıdan 'Niye disipline sevk edildim' gibi bir kırgınlığım yok. CHP bundan ders almalı'' görüşünü kaydetti.

Grup Disiplin Kurulu'ndan nasıl bir sonuç beklediği sorusuna Aslan, ''Karşılığını bilmiyorum, okumadım. Partiden ihraç, atılma gibi bir sonuç olacağını sanmıyorum. Öyle olsa partilerde adam kalmaz. Olsa bile, bu benim AK Parti ile gönül bağımı koparmaz'' yanıtını verdi.

'O ŞAHISTAN ÖZÜR DİLEMİYORUM'
Genel Kurul'daki ifadelerinin ''çok şık sözler'' olmadığını, bu açıdan partisinin gereğini yapmasının doğal olduğunu, ayrıca yapması da gerektiğini ifade eden Aslan, şunları söyledi:

''Söz söylendi ve bitti. Ana ile başlayan o sözlerden dolayı çok üzgünüm. Çünkü hiçbir anne soytarı doğurmak istemez. Rahmetli annesinden özür diliyorum ama o şahıstan (Kamer Genç) özür dilemiyorum.

'MİLLETTEN, MECLİS'TEN VE TÜM KADINLARDAN ÖZÜR DİLİYORUM'
Milletten, Meclis'ten ve tüm kadınlardan özür diliyorum. Çok üzgünüm. O cümleyi nasıl kullandığımın farkında değilim. Çok uygun ve yerinde olmamıştır.

'PARTİM ZARAR GÖRÜRSE GEREĞİNİ YAPARIM'
Eğer partime bir zarar gelirse, bundan dolayı sıkıntıya düşerse gereğini yaparım. Bunun gereği neyse onu yaparım. Ama olacağını düşünmüyorum.''

'KENDİMİ KAYBETTİM'
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile de görüştüğünü belirten Aslan, ''Fatma Hanım için ya da onu korumak için yapmadım. Ben 12 yıldır milletvekiliyim. Benim söylediğim dört cümle ama o şahsın yaptığı hakaretler, küfürler ciltler dolusu oldu. Zaman zaman sert çıkışlarım olmuştur ama böyle sözler olmadı. Kendimi kaybettim. Yoksa o cümleler kullanılmaz'' dedi.

Aslan, hafta sonunda Kızılcahamam'da yapılacak AK Parti istişare toplantısına katılacağını belirterek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın kendisiyle ilgili ifadeleri hakkında yorum yapmayacağını, kendi şahsi görüşü olduğunu söyledi.

'İNŞALLAH KARŞILAŞMAYIZ'
Genç ile Meclis'te karşılaşmadığını belirten Aslan, ''İnşallah karşılaşmayız. Karşılaşsam da bir şey olmaz. Bize kimse saldırmazsa, biz kimseye dokunmayız. Dokunacak olsak dokunurduk'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...