'Meraların imara açılması söz konusu değil'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, ''Meraların imara açılması söz konusu olamaz'' açıklamasında bulundu.

Haberler 20.11.2012 - 16:27

'Meraların imara açılması söz konusu değil'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, meraların imara açılmasının söz konusu olamayacağını söyledi. 

Bayraktar, Meclis'te gazetecilerin bakanlığındaki 'torba tasarı' çalışmalarıyla ilgili sorularını yanıtlarken, ''Bu daha taslaktan da öte, ön bir çalışma. Meraların imara açılması diye bir şey söz konusu olamaz. Askeri alanların bugünden yarına alınması diye bir şey söz konusu değil. Ülkemizin daha iyi değerlendirilmesi, mekansal stratejik planlar ve çevre düzenlemesi planlarının daha iyi yapılması tarzında çok ön teknik bir çalışma var. Taslak haline gelen bir şey yok'' dedi.

Düzenlemenin ne zaman Meclis'e geleceği sorusuna karşılık Bayraktar, şöyle konuştu:

''Tasarı haline gelecek diye birşey yok. Gelebilir de gelmeyebilir de. Çalışma var. gelişiyor, kalkınıyor. Bakanlığımız, Kalkınma Bakanlığı ile birlikte mekansal stratejik planlar yapıyor.

Türkiye'nin neresini daha iyi değerlendirebiliriz, hangi yatırımcı hangi bölgeye daha iyi yatırım yapabilir, nüfusun Türkiye coğrafyasını desantralize edilmesi noktasında neler yapabiliriz. 

Üst ölçekli planlara geçmek için Türkiye'nin eylem planını, çevre düzenlemesi planlarını arkasından bölge bazında ve 25 binlik, 1/5000 ölçekli nazım ve uygulama planlarının yapılması lazım.

Bunlar için ön çalışmalar yapılıyor. Türkiye'nin dereleri tepeleri, dağları, taşları, madenleri, endemik, flora ve fauna hayatı, ağaçlandırması, hepsi inceleniyor.'' 

Sayfa Yükleniyor...