Meteoroloji'den hava durumu: Fırtınanın ardından sıcaklıklar 10 derece birden düşecek (İstanbul'a kar ne zaman yağacak?)

Hava durumu için aktarılan son dakika haberine göre; Meteoroloji’nin ardından İstanbul Valiliği de bir uyarı yayınladı. Valilik, "Son tahminlere göre İstanbul'da hafta sonu kuvvetli kar yağışı etkili olacak. Sıcaklık 4 derecenin altına inecek" bilgisini paylaştı. Bir uyarı da AKOM'dan geldi. Kar yağışının İstanbul dışında Kocaeli, Sakarya ve Yalova'da da etkili olması bekleniyor. Yağış, pazartesi salı ve çarşamba günleri aralıklarla devam edecek. Bu akşam ise yine fırtına bekleniyor. NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, ''Enteresan yapan bu kadar sürecek soğuk hava dalgasıyla uzun süredir karşılaşmıyorduk. Öyle ki önümüzdeki hafta İstanbul neredeyse bütün hafta boyunca sıfırın altında'' ifadelerini kullandı. Öte yandan Meteoroloji yayımladığı son haftalık hava durumu tahmini haritasında perşembe gününü de kar yağışlı gösterdi.

ntv.com.tr 11.02.2021 - 13:24 | Son Güncelleme : 11.02.2021 - 16:24

Meteoroloji'den hava durumu: Fırtınanın ardından sıcaklıklar 10 derece birden düşecek (İstanbul'a kar ne zaman yağacak?)

İstanbul hava durumu için Meteoroloji'den son dakika haberi... 

Hafta sonuna doğru Türkiye genelinde soğuk hava dalgası etkili olacak. Marmara Bölgesi'nde hava sıcaklığı sıfırın altına düşecek. Anadolu karla kaplanacak..

Sert esen lodosla ülkede ılık hava ve yağmur geçişleri etkili olacak. Yarın Marmara'dan başlayarak ülkede sıcaklıklar 10-15 derece birden düşecek.  

YURDA KARA KIŞ GELİYOR

Beklenen soğuk hava dalgası yarından itibaren yaklaşık 10-12 gün boyunca yurt genelinde etkili olacak. 

Soğuk hava, önümüzdeki hafta salı ve çarşamba günü şiddetli daha da artıracak. Beklenen şiddetli soğukların etkisiyle; Antalya ve KKTC'ye bile kar yağabileceği tahmin ediliyor. 

NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, ''Enteresan yapan bu kadar sürecek soğuk hava dalgasıyla uzun süredir karşılaşmıyorduk. Öyle ki önümüzdeki hafta İstanbul neredeyse bütün hafta boyunca sıfırın altında'' ifadelerini kullandı.

İSTANBUL'A KAR NE ZAMAN YAĞACAK?

Ani sıcaklık düşüşüyle birlikte cuma günü sabah saatlerinde İstanbul'da kar bekleniyor. Cumartesi günü bölgede kar yok. Ancak pazar günü (14 Şubat Sevgililer Günü) yoğun kar bekleniyor.

Pazar günü başlayan kar yağışının pazartesi, salı, çarşamba günlerinde de ilçe ilçe devam edeceği tahmin ediliyor. İstanbul Valiliği de beklenen fırtına ve soğuk havaya karşı hatırlatma uyarısında bulundu. 

Bir uyarı da Afet Koordinasyon Merkezi'nden (AKOM) geldi. Açıklamada, cuma günü erken saatlerden itibaren Balkanlar üzerinden Sibirya kökenli yeni bir soğuk hava dalgasının Marmara bölgesine giriş yapacağı hatırlatıldı.

AKOM verilerinde cumartesiyi pazara bağlayan gece beklenen kar yağışının yaşanacağı bilgisine yer verilen açıklamaya göre, soğuk hava gelecek hafta boyunca etkili olacak.

Sıcaklıkların 0 derecenin altına gerilemesi beklenen günlerde şiddetli kar geçişlerinin de yaşanması bekleniyor. 

7 BİN PERSONEL GÖREV YAPACAK

İBB, kent hayatının normal seyrinde devam etmesi için tüm önlemleri aldı. Kentin komuta merkezi AKOM’da tüm İBB birimleri, alarm durumuna geçti.

İBB, kış şartlarıyla mücadele çalışmalarında bu yıl bin 351 araç- iş makinesi ve 7 bin 031 personeli ile görev yapacak. Kar küreme ve tuzlama ekipleri, İstanbul’da 4 bin 23 km’lik sorumlu yol ağında, 434 müdahale noktasında olumsuzluklara karşı hazır bekletilecek ve müdahale çalışmalarını yürütecek.

BUZLANMALAR ERKENDEN TESPİT EDİLECEK

İstanbul genelinde 60 noktada kurulan BEUS’tan (Buzlanma Erken Uyarı Sistemi) gelen mesajlar doğrultusunda ekipler çalışmalarını yürütecek, ekiplerin takibi ve yönlendirilmesi araç takip sistemi üzerinden sağlanacak. Kritik noktalara kutu tuzlar bırakıldı. Üstgeçitler, otobüs durakları, meydanlar, gibi kritik noktalarda kar birikintilerine ve buzlanmalara ekipler tarafından müdahale edilecek.

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan 11-17 Şubat haftalık hava durumu tahmini ise şu şekilde yer aldı:

BÖLGE BÖLGE SON DURUM 

Marmara bulutlanıyor; Çanakkale, Edirne tarafında hızı saatte 100 km'yi bulan lodosla sağanaklar görülecek.

Bahar değerlerindeki sıcaklıklar cuma hızla 6-7 dereceler seviyesine inecek ve yükseklerde hafif kar başlayacak.

İç Anadolu yer yer sisli, güneş de görülüyor. Sıcaklık nisan değerlerinde, Eskişehir 18, Kayseri 15 derece. Cuma akşamı bölgede hızlı soğumayla kar başlayacak.

Ege kıyılarında lodos yine şiddetleniyor ve sağanaklar başlıyor. Bodrum 19, Kütahya bulutlu, 16 derece. Cuma Kuzey Ege'den başlayarak bu bölge de soğukların etkisine giriyor.

Akdeniz ve Güneydoğu'da yağmur ara veriyor. Hava az bulutlu, Adana 21, Gaziantep bulutlu, 17 derece.

Karadeniz güneşli ve ılık; Zonguldak 22, Samsun 21, Trabzon 18 dereceyi buluyor.

Yarın akşam Düzce, Bolu, Kastamonu boyunca kar başlayacak. Doğu Anadolu az bulutlu, Erzurum 6, Malatya 12 derece. 

Sayfa Yükleniyor...