Mahmur ve Kandil'den gelen, içlerinde PKK'lıların da bulunduğu 34 kişinin Habur Sınır Kapısı’nda yarattığı hareketlilik ve demokratik açılımda bundan sonra izlenecek süreç, Milli Güvenlik Kurulu toplantısında değerlendirildi.

Demokratik açılım sürecinde, kısa süre içinde ağırlıklı olarak suça karışmamış terör örgütü mensuplarının Mahmur Kampı, Kandil Dağı ya da Avrupa'dan Türkiye'ye getirilmesi hedeflenirken, MGK toplantısı bildirisinde, ülke güvenliğini etkileyen iç ve dış gelişmelerin çok yönlü olarak değerlenderildiği belirtildi. Ancak askere sınırötesi operasyon yetkisi veren tezkereye de dikkat çekildi:

"Irak'ın kuzeyinden ülkemize yönelik terör tehditinin ve saldırıların bertaraf edilmesini amaçlayan, 6 Ekim 2009 tarihli Meclis kararının, terörizmle mücadelenin önemli bir unsurunu teşkil ettiği belirtilerek, mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır."

TÜRKİYE-ERMENİSTAN İLİŞKİLERİ
Bildiride ayrıca, Ermenistan'la Türkiye arasında imzalanan protokolün önemine dikkat çekilerek, başta Yukarı Karabağ olmak üzere, Güney Kafkasya'daki ihtilafların çözümüne yönelik çaba ve sürecin ele alındığı belirtildi: Bu sürecin Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki sorunların çözümüne de yardımcı olacağı bir daha teyit edilmiştir. Ülkemizin bölgesel barış, istikra, işbirliği ve güvenin tesisi konularındaki çalışmaları bundan böyle de aktif bir şekilde devam ettireceği dile getirilmiştir.

AFGANİSTAN
Milli Güvenlik Kurulu bildirisinde, Afganistan'da Cumhurbaşkanlığı seçimleri dahil, gelişmelerin değerlendirildiğine dikkat çekilerek Türkiye'nin, Afganistan'ın istikrarına yönelik katkı ve girişimlerini sürdüreceği belirtildi.

Daha önce Amerika'nın Türkiye'den Afganistan'da daha aktif katkı yapacak asker talebinde bulunacağı yorumları yapılmıştı. Bu değerlendirmeler karşısında, MGK bildirisinde Kasım başında ikinci defa Kabil Bölge Komutanlığı görevini devralacak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin görev tanımı tekrarlandı: Yine önceki görevlerde olduğu gibi Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terörle mücadele, uyuşturucuyla mücadele, mayın temizleme görevlerinde kullanılmayacağı teyit edilmiştir.

IRAK'LA İLİŞKİLER
7 saat 40 dakika süren Milli Güvenlik Kurulu’nun ardından yayınlanan bildiride Irak'taki gelişmeler , Bağdat'ta gerçekleştirilen Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’nın sonuçları ve Irak bağlamındaki bölgesel gelişmelerin ele alındığı da belirtildi.

Öte yandan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MGK toplantısı sonrası, üye bakanlarla yaklaşık bir saat süren bir toplantı yaptı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapılan ve 7 saat 40 dakika süren MGK Toplantısı sonrasında MGK Genel Sekreterliğince yayımlanan bildiride, toplantıda ülke güvenliğini etkileyen iç ve dış gelişmelerin çok yönlü olarak değerlendirildiği ifade edildi. Bildiride şöyle denildi:

''Ayrıca Irak'ın kuzeyinden ülkemize yönelik terör tehdidinin ve saldırıların bertaraf edilmesini amaçlayan 6 Ekim 2009 tarihli TBMM kararının terörizmle mücadelenin önemli bir unsurunu teşkil ettiği belirtilerek, mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır.

Irak'taki gelişmeler ile 15 Ekim 2009 tarihinde Bağdat'ta gerçekleştirilen Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı'nın sonuçları ve Irak bağlamındaki bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

Güney Kafkasya'daki gelişmeler ve bu gelişmelerin bölgesel ve küresel ölçekte yaratabileceği sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu çerçevede 10 Ekim 2009 tarihinde ülkemiz ile Ermenistan arasında imzalanan protokoller ışığında geleceğe yönelik perspektifler ile başta Yukarı Karabağ olmak üzere Güney Kafkasya'daki ihtilafların çözümüne yönelik çabalar ve süreç ele alınmıştır. Bu sürecin Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunların çözümüne de yardımcı olacağı bir daha teyit edilmiştir. Ülkemizin bölgesel barış, istikrar, işbirliği ve güvenin tesisi konularındaki çalışmaları bundan böyle de aktif bir şekilde devam ettireceği dile getirilmiştir.

Afganistan'da son dönemde meydana gelen gelişmeler, Cumhurbaşkanlığı seçimleri dahil, değerlendirilmiş, ülkemizin Afganistan'ın istikrarına yönelik katkı ve girişimlerinin sürdürüleceği belirtilmiştir. Bu kapsamda; Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kabil Bölge Komutanlığı görevini Kasım 2009 başında ikinci defa alacağı, yine önceki görevlerde olduğu gibi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadele, uyuşturucu ile mücadele, mayın temizleme görevlerinde kullanılmayacağı teyit edilmiştir.

Ülkemizin Ege ve Doğu Akdeniz'deki hak ve menfaatlerine ilişkin hususlar gözden geçirilmiştir.''