Bir sonraki albümü için her zaman hazırlıklı olan Pop Müziğin Kralı Michael Jackson'ın yaratım süreci hiç durmak bilmiyordu; dünya çapındaki birçok hayranının henüz haberi bile yokken, Jackson New Jersey deki bir arkadaşının evinden, Las Vegas daki stüdyolara ve çok özel bir grup müzisyenle Los Angeles a kadar birçok yerde durmaksızın yeni şarkılar yazıyor ve kaydediyordu.

Şimdi, 'Michael' albümünde yer alacak şarkılar için anlatılacak eşsiz hikâyeler arasında, hayranları bu sanat adamının nasıl çalıştığını ve iç dünyasını akılları baştan alan bir açı ile görebilecekler ve yakın zaman önce kaydettiği ve onlarla paylaşmayı arzuladığı şarkılarını duyma şansına erişecekler.

Albümün müzikseverle paylaşılan ve daha önce duyulmamış ilk şarkısı Breaking News 2007 yılında New Jersey de kaydedildi ve yakın zaman önce düzenlenerek albüme eklendi. Ayrıca albümün ilk videosu ise One More Chance isimli şarkıya çekildi. R.Kelly e belirtildiği üzere, 2003 yılında Las Vegas ta çekilmeye başlanan ve bitirilmeyen One More Chance videosunun Number Ones albümünün resmi videosu olması düşünülüyordu. Video yayına alınmadan önce Michael Jackson videonun son halini onaylamış ve kayıtların orijinal dokümanlarını kendi kişisel arşivinde saklamıştı. Daha önce yayınlanmamış ve tamamı hiçbir şekilde izlenmemiş olan One More Chance videosu, Michael Jackson ın bir sahne yıldızı olarak sihrini gözler önüne seriyor.

Michael albümünde Michael Jackson ile birlikte birbirinden önemli prodüktörler tarafından hazırlanan 10 şarkı yer alıyor. Daha çok Michael Jackson ın yakın dönemde kaydettiği çalışmalarına odaklanan albümde ayrıca daha önceden hazırlanmış şarkıları da bulunuyor.

'Michael' Sony Music etiketiyle müzik marketlerde.