Mobil internet trafiği beş yılda 66 kat hızlanacak

Cisco’nun yaptığı mobil internet araştırması, yılda yüzde 131 büyüme hızı ile küresel mobil trafiğinin 2008-2013 yılları arasında 66 kat artacağını ortaya koyuyor.

09.03.2009 - 12:50

Mobil internet trafiği beş yılda 66 kat hızlanacak

Cisco tarafından düzenli olarak yapılan Cisco Görsel Ağ Endeksi Mobil Öngörüleri (Cisco Visual Networking Index - VNI Global Mobile Traffic Forecast, 2008-2013) araştırmasının 2008-2013 tarihlerini içeren sonuncusunun bulguları açıklandı.

Cisco’nun araştırmasına göre video içeriklerinin tetiklemesiyle mobil İnternet kullanımı patlayacak ve bu da 4G’nin gelişini hızlandıracak.

Araştırma, internet üzerinde mobil geniş bant uygulamalarının kullanımının artması ile şekillenen yeni trendleri ortaya koyuyor. Buna göre, video içeriklerin tetiklemesi ile 2013 yılına kadar mobil veri trafiğinin ayda 2 exabyte’a ulaşacağı öngörülüyor ve bunun 1.4 exabyte’ını video içeriklerinin oluşturacağı tahmin ediliyor.

4G TEKNOLOJİSİNE GEÇİŞ KAÇINILMAZ
Bu bağlamda araştırma sonuçları; abonelerin daha çok mobil video izleyebilmesini ve birçok mobil genişbant hizmetinden yararlanabilmesini sağlayan 4. nesil (4G) mobil teknolojisine doğru gerçekleşen kaçınılmaz dönüşümü gösteriyor.

Cisco metodolojisi ve bağımsız analistlerin projeksiyonları doğrultusunda yapılan Görsel Ağ Endeksi 2008-2013 Mobil Öngörüleri Araştırması’nın önemli sonuçları şöyle:

Cisco’nun Servis Sağlayıcı Pazarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Suraj Shetty, “Araştırmanın sonuçları, tüketicilerin mobil trafiği öngördüğümüz şekilde yükseltmelerine neden olacak çok çeşitli cihaz, hizmet ve uygulamayı kullanacağı şeklindeki trendi yansıtıyor. 4G mobil internet dönüşümünün başlaması, insanların internete nasıl eriştiği ve internette hangi deneyimleri yaşadıklarını da belirliyor” diyor ve ekliyor:

“Mobil medya içeriğinde öngörülen artış, 4G’ye geçişin kaçınılmaz olduğunu gösteriyor. Bu, endüstrinin tüm IP ağlarına yaklaşımını değiştirecek bir gelişme.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...