Mübarek’in umutsuz istikrar arayışı

İstifa etmesi beklenen Hüsnü Mübarek’in sadece yetkilerini devrettiğini açıklaması ve ardından yaşananlar İngiliz basınının manşetlerindeydi.

11.02.2011 - 09:13

Mübarek’in umutsuz istikrar arayışı

Dün akşam saatlerinde 17 günlük isyanın sonunda Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in bir açıklamyla istifa etmesi bekleniyordu. Ancak Mübarek talevizyonda yayınlanan konuşmasında sadece yetkilerini devrettiğini açıkladı.

Dün akşan yaşananlar ve bu konudaki yorumlar İngiliz basınında manşetlerdeydi.

Mübarek'in istifayı reddettiğini ilk sayfasından duyuran Financial Times'a göre, Mübarek'in aynı zamanda bazı yetkilerini yardımcısı Ömer Süleyman'a devredeceğini açıklaması, umutsuz bir istikrar arayışı.

Gazete adı açıklanmayan üst düzey bir Mısırlı yetkilinin sözlerine de yer verdi. Söz konusu yetkili, iktidarın arkasındaki asıl güç diye tanımlanan ordunun, bugün milyonlarca kişinin katılması beklenen gösteriler öncesinde Mübarek'in daha etkili bir adım atması gerektiğine karar verdiğini söyledi.

Yetkili, 'Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman'ın görevde kalması ve ordunun icra gücü olarak kurumsal yapıya zarar gelmesini önlemesi fikri egemen' dedi.

Ordunun geçiş sürecinde ne ölçüde rol oynayacağını görmek için beklemek gerektiğini söyleyen gazete, dün Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi Sözcüsü'nün Mübarek'ten önce yaptığı konuşmanın, darbe spekülasyonlarını artırdığını belirtti.

Sözcü konuşmasında, 'halkın meşru taleplerine uygun biçimde düzenli olarak toplanacaklarını ve anavatanı korumak için alınacak önlemleri görüşmeye devam edeceklerini' söylemişti.

MISIR ORDUSU'NUN İKİLEMİ
Guardian başyazılarından birini Mısır'daki gelişmelere ayırdı. Guardian, Mübarek'in dün akşamki konuşmasıyla, ordu ve halk arasında felaket sonuçlara yol açma potansiyeli olan bir çatışmanın fitilini ateşleyebilecek barutu koyduğunu söyledi.

Mısır Ordusu'nun bu aşamada büyük bir ikilemle karşı karşıya bulunduğunu yazan Guardian 'Ordu şimdi sokakları baskı altına alıp yeni bir Nasırcı devlet kurmak için harekete mi geçecek, yoksa Tahrir Meydanı'nda 'Sivil bir devlet istiyoruz' diye bağıran göstericiler mi kazanacak? diye sordu.

Guardian'a göre, Mısır'daki gelişmelerde en dikkat çekici durum, hem muhalefet, hem de hükümet saflarında güçlü liderlerin olmaması. Gazete ordu ve iktidar partisindeki isimlerin yaşlı olduğunu ve baskıcı bir rejime hizmet ettikleri için güvenilir bulunmadığını söyledi.

Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Badi ve laik muhalif lider Muhammed El Baradey'in de yaşlı olduğunu söyleyen Guardian, bu iki ismin de devrimin liderinden çok takipçisi olduğunu vurguladı.

MISIR ORDUSU'NA TAVSİYELER
Gazete yazıya Mısır Ordusu'na yaptığı şu tavsiyelerle son veriyor;

'Ordu Mübarek'i tecrit etmeli ve subaylar da dahil, her grubun, sınıfın temsil edildiği bir ulusal birlik hükümeti kurulmasına yardımcı olmalı. Ama askerler hükümetteki hâkim güç olmamalı. Sonunda ordunun siyasetten çekilmesi gerekiyor. Ama bundan önce ordunun önündeki seçim şu: Ya değişimi kolaylaştıracak, ya da olası kanlı sonuçlar pahasına engelleyecekler. Tüm Mısır gibi ordu da geçmişle arasına mesafe koymalı'

'BATI GÖSTERİCİLERE DESTEK VERMELİ'
Independent da başyazılarından birini Mısır'a ayırdı. Gazete, Batı dünyasının Mısırlı muhalif göstericilere destek vermesi gerektiği görüşünde. Dikkat çeken satırlar şöyle;

'Bu, Batılı hükümetler için bir sınav. Batılı liderler, son 15 gündür Mısırlı reformculara gönderdikleri karışık mesajlardan sonra, demokrasi yanlısı harekete, özgür ve adil seçimlerle, güvenilir bir anayasa yapma çabalarına tam destek verdiklerini açıkça söylemeli. Barack Obama ve Avrupalı liderler, 'istikrarı' garantileyen baskıcı diktatörlere artık destek verilmeyeceğini açıkça ifade etmeli. Olayların bölgedeki etkilerini tahmin etmek imkânsız. Ama Riyad'daki diktatörlerin derinden sarsıldığı açık. Suriye, Ürdün, Cezayir ve Libya'nın baskıcı liderleri de, Amerika'dan aldığı tüm askeri ve mali yardımlara karşın Mısır rejimi devrilebilirse, bunun her yerde yaşanabileceğini bilecek. Baskı altındaki Arap dünyası, üç ayda iki devrimi tüm ayrıntılarıyla izledi. Kısmen El Cezire haber kanalının sayesinde. Arap devrimi daha bitmedi'

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...