Muğla açıklarında 6,5 büyüklüğünde deprem

Muğla açıklarında gece 01.31'de bir deprem meydana geldi. Depremin 6.3 büyüklüğünde olduğunu açıklayan AFAD, daha sonra bu rakamı 6.5 olarak revize etti. Kandilli ise depremin büyüklüğünü 6.6 olarak duyurdu. Tüm Ege'de hissedilen deprem nedeniyle Yunanistan'ın Kos Adası'nda 1'i Türk 2 kişi hayatını kaybetti. Adada mahsur kalan 205 Türk ise feribotla tahliye edildi.

Muğla açıklarında 6,5 büyüklüğünde deprem

Ege Denizi'nin açıklarında gece saat 01.31'de bir deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Dairesi depremin büyüklüğünü önce 6,3 olarak açıkladı. 

Daha sonra bu rakam 6.5 olarak revize edildi. 

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünün 6,6 olarak ölçüldüğünü duyurdu.

AFAD verilerine göre, depremin 18,71 kilometre derinlikte, 'un 4,04 kilometre açıklarında meydana geldiği belirtildi. 

ARTÇI SARSINTILAR

Depremden sonra büyüklükleri 4.0 ile 4.8 arasında olan çok sayıda artçı sarsıntı oldu.

AFAD'a göre saat 01.37'de Gökova'a 4.2, 0152'de Gökova'da 4.4, saat 02.00'da Bitez 'da 4.0, 02.16'da 12 Adalar (Akdeniz) 4.2 ve 02.23'te Akyarlar'da (Bodrum) 4.8 büyüklüğünde artçı sarsıntılar meydana geldi. 

"CAN KAYBI VE CİDDİ YARALI YOK"

Depremde can kaybı yaşanmazken, depremden hasar gördüğünü söyleyen 354 vatandaş hastanelere başvurdu. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, bu vatandaşların durumuyla ilgili, "Gelen, müracaat eden kişiler arasında 25 vatandaşımız, kazazedemiz var. Bunlardan 3 tanesinin bel ve omurgada kırığı var. Aynı şekilde ayak kemiğinde kırık olan var. Ciddi bir yaralanması olan vatandaşımız yok" açıklamasını yaptı. 

KOS'TA BİRİ TÜRK 2 ÖLÜ

Depremde Yunanistan'ın Kos (İstanköy) Adası'nda biri Türk vatandaşı diğeri ise İsveç vatandaşı olan 2 kişi hayatını kaybetti.

Dışişleri Bakanlığı kaynakları Kos Adası'nda 1 Türk vatandaşının öldüğünü doğruladı. Açıklamada, biri ağır 4 Türk vatandaşının da yaralandığı belirtildi.

KİMLİĞİ AÇIKLANDI

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, hayatını kaybeden Türk vatandaşının isminin Sinan Kurtoğlu olduğunu açıkladı.

205 TÜRK TAHLİYE EDİLDİ

Kos Adası'nda mahsur kalan 205 Türk vatandaşı Bodrum'dan gönderilen feribotla tahliye edildi. Denizden güvenlik ve emniyet sağlayan Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait TCSG26 isimli bot,  adadan tahliye edilenleri taşıyan feribota eşlik etti. 

DEPREM ANI GÜVENLİK KAMERASINDA

ELEKTRİKLER KESİLDİ

Bodrum'da trafolarda meydana gelen hasar nedeniyle birçok kesimde elektriklerin kesildiği ayrıca bölgede aşırı yüklenmeden dolayı telefonla iletişimde sıkıntılar yaşandığı belirtildi. Gümbet'te ise dalgalar oluştu ve sahile vurdu.
İzmir, Muğla, Aydın, Denizli, Manisa başta olmak üzere Ege Bölgesi'ndeki birçok ilde hissedilen deprem nedeniyle sokaklara çıkan vatandaşlar endişelendikleri için evlerine dönmedi.

BODRUM’DA TÜM HEKİMLER GÖREVE ÇAĞRILDI 

Muğla'nın Bodrum ilçesinde depremin ardından ilçedeki tüm hekimler göreve çağrıldı. 80'e yakın yaralının hastanelere başvurduğu ve aralarında durumu ağır olan bulunmadığı kaydedildi. Acil serviste asma tavanın çökmesi nedeniyle yaralılara hastanenin bahçesinde müdahale edildi. Bodrum Kaymakamlığı evlere girilmemesi konusunda vatandaşları uyardı.

"CAN VE MAL KAYBI YOK"

Muğla Valisi Esengül Civelek, depreme ilişkin, ilk bilgilere göre can ve mal kaybının olmadığını bildirdi.

Depremin hemen ardından detaylı bir çalışma başlattıklarını ve vatandaşların depremin yarattığı korku nedeniyle sokaklarda olduğuna işaret eden Civelek, şu bilgileri verdi:

Muğla açıklarında 6,5 büyüklüğünde deprem - 1

"An itibarıyla tüm ilçelerimize ulaştık. İlk bilgilere göre kent genelinde can ve mal kaybımız yok. Yıkılan bina yok. Ancak bir kaç kişinin korkma nedeniyle düşme sonucu, atlama nedeniyle hafif yaralandıklarını öğrendik. Elektrik kesintisi yok. nedeniyle birkaç arıza oluşmuş durumda. Onun üzerinde çalışıyoruz."

Muğla Valisi Esengül, Bodrum Devlet Hastanesi'nde hasta tahliyesi olmadığı bazı hastaların korkudan dolayı kendi tercihleriyle dışarıya çıktığını belirtti.

Öte yandan Jandarma ve AFAD, hasar tespiti ve tedbir amacıyla bölgede keşif yapıyor.

"BAZI BÖLGELERDE ELEKTRİK VERİLEMİYOR"

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz,  çok büyük deprem atlatıldığını söyledi.

Deprem nedeniyle ağır yaralanmaların olmadığını aktaran Yılmaz, "Artçı depremler devam ettiği için halkımızı evlerine girmemeleri konusunda uyarıyoruz. Bazı bölgelerde trafolarda sıkıntı oluşması nedeniyle elektrik verilemiyor. Sevindirici olan can kaybının olmaması. Gün ağarınca gerçek tabloyu göreceğiz" dedi.

"13 İLÇEDE CAN KAYBI YOK"

Depremin merkez üssü olan Muğla'da Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, ekiplerin il geneline dağılıp inceleme başlattığını belirterek, “Çok şiddetli bir deprem ve çok uzun sürdü. Can kaybı olmadı. Ufak tefek duvar yıkıkları bilgisi alıyoruz. Üzücü olan bu panikle yüksekten, pencereden atlayan vatandaşların olduğu, onların da hastaneye kaldırıldığı ile ilgili bilgiler geldi. Trafo yangını, ot yangını gibi ufak yangınlar var. Hemen müdahale edildi. Gelen bilgiler Seydikemer’den Bodrum’a kadar 13 ilçeden can kaybı söz konusu değil. Büyük bir yıkım da söz konusu değil. Sadece duvar yıkılmaları var. Köylerden de bilgi geliyor. Yıkımlar evlerin tamamen yıkılması şeklinde değil, eski, çürük, yığma duvarların yıkımı söz konusu" dedi.

KOCADON: YOL ÇÖKMELERİ TOPRAK KAYMALARI VAR

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise can kaybı konusunda bilgi gelmediğini belirterek, "Devlet hastanesine gelen bir vaka yok. Evlerde olun bazı zararlar var. Devrilen dolaplar, kırılan bardaklar, çanaklar var. Şu anda Bodrum Yarımadası’na gelen halk otellerinin bahçesinde sokaklarda duruyorlar. Bir panik yaşanıyor. Yaralı yok şu an için. İki elektrik direği devrildi. Ufak yangınlar var. Yol çökmeleri, toprak kaymaları var.”

Muğla açıklarında 6,5 büyüklüğünde deprem - 2 Kos’un merkezinde bulunan Defterdar İbrahim Efendi Cami’sinin minaresi yıkıldı, caminin içi, dışı ve bahçesinde de büyük hasar meydana geldi.

KOS (İSTANKÖY) ADASI'NDA İKİ KİŞİ ÖLDÜ

Deprem Yunanistan'ın başkenti Atina'da hissedilmedi ancak Kos ve Rodos adaları şiddetli bir şekilde sarsıldı. Kos Belediye Başkanı en az 2 kişinin hayatını kaybettiğini duyururken, Yunanistan Güney Ege Eyaleti Valisi Yorgos Hacimarkos, İstanköy Adası'nda ölen iki kişiden birinin 30 yaşında Türk diğerinin ise 20 yaşında bir İsveçli olduğunu söyledi.

Eğlence merkezindeki duvarın çökmesi sonucu iki kişinin yaşamını yitirdiğini belirten Hacimarkos, yaralıların çoğunluğunun adadaki turistler olduğunu kaydetti. Hacimarkos ayrıca, 120 yaralıdan tamamı turist olan 5'inin ağır yaralı olduğunu ifade etti. 

Depremin etkisiyle büyük çatlaklar oluşan adanın limanı faaliyet dışı kalınca, tüm deniz seferleri iptal edildi. Adaya giden gemilerin yakındaki adalara yönlendirildiği belirtildi. Adadaki havalimanı ise faaliyette.

Özellikle turistik kent merkezinde büyük hasar meydana gelirken, Osmanlı döneminden kalan Defterdar Camisi'nin minaresi yıkıldı. Ayrıca, Agios Nikolaos Katedrali'nin bir bölümü çöktü.

Atina rasathanesi, depremin 6.4 büyüklüğünde olduğunu ve merkez üssünün Kos Adası'nın 33 kilometre batısında olduğunu duyurdu.

Sayfa Yükleniyor...