Yazar Murat Belge hakim karşısına çıktı

Yazar Murat Belge, bir yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle hakim karşısına çıktı.

Yazar Murat Belge hakim karşısına çıktı

Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki davanın ilk duruşmasına tutuksuz sanık yazar Murat Belge ile avukatları katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatının da hazır bulunduğu duruşmayı yazar Orhan Pamuk da izledi.

Kimlik tespitinin ardından savunmasını yapan Belge, "Yazımdaki analizin doğru ya da yanlış olduğu tartışılabilir ancak hakaret suçlaması çıkmaz. Suçlamayı kabul etmem" dedi.

Mahkeme suçtan zarar görme ihtimaline karşı müşteki Reecep Tayyip Erdoğan'ın davaya katılma talebini kabul ederken duruşma dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

BELGE: HİÇ KİMSEYE HAKARET ETMEDİM

"Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan yargılandığı duruşma sonrası açıklama yapan Murat Belge, şöyle konuştu: "Valla benim adetim değildir kimseye hakaret etmem. Şimdiye kadar hayatımda hiç öyle bir şey yapmadım. 40-50 yıldır yazarım. İlk defa birisine hakaret ettiğime dair bir iddiayla karşılaşıyorum. Yazının neresinde ne söyleyerek hakaret ettiğim belli değil. Soruyorlar diyorum 'nin en kalabalık kulüplerinden birisine üye oldum. Tayyip Erdoğan'a hakaret edenler kulübü. 2 bin kişi kadar olmuşuz. Bu kadar kişinin kendisine hakaret ettiğini düşünen bir kişi 'Bu kadar adam niye başkasına değil de bana hakeret ediyor' diye bir 10 dakika düşünse diye düşünüyorum. Ama zaten Cumhurbaşkanı ile düşüncelerimizin uymadığı belli."

PAMUK: DAVALARDAN BIKTIK

Murat Belge'nin yazılarını 50 yıldır okuduğunu dile getiren yazar Orhan Pamuk da, “Yazılarının üslubü hiçbir zaman kalp kırıcı, saldırgan olmamıştır. Kendine özgü, çok nazik ama öğretici, hataları gösteren bir üslubu vardır. Bunun gibi daha binlerce Cumhurbaşkanına hakaret vakası olduğunu biliyoruz. Aslında bunlar özgür düşünceyi, hükumetin eleştirilmesini, seçim taktiklerini, manevra kabiliyetini eleştirenleri susturmak, korkutmak, yıldırmak, mahkeme kapılarında süründürmek, kafanı hükumeti eleştirmekten çok davanın ayrıntılarıyla meşgul etmek" dedi.

Pamuk, “40 yıldır yazarlık yapıyorum. Mahkeme kapılarına gelmekten, arkadaşlarımı savunmaktan, kendi davalarımdan bıktık. Yeni bir Türkiye deniyor. İşte yeni Türkiye, eski Türkiye'nin devamı. Mahkeme kapılarında yazarlar" diye konuştu.

4 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı aracılığıyla 12 Eylül 2015 tarihli Taraf Gazetesi'nde Murat Belge imzasıyla yayınlanan "Vermezsen 400'ü" başlıklı yazı ile kendisine hakarette bulunulduğu gerekçesiyle şikayetçi olduğu belirtildi.

Bu kapsamda soruşturma başlatıldığı belirtilen iddianamede, söz konusu yazıya da yer verilererek, Murat Belge'nin "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Sayfa Yükleniyor...