Star Medya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak'ın aracına saldırı

Star Medya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak'ın aracına Halkalı'da seyir halindeyken silahlı saldırı düzenlendi. Sancak, saldırıyı yara almadan atlattı.

Star Medya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak'ın aracına saldırı

Star Medya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak'ın bulunduğu otomobiline öğle saatlerinde silahlı saldırı düzenlendi.

Edinilen bilgiye göre; Murat Sancak’ın otomobiline seyir halindeyken başka bir araç arkadan çarptı. Araçtan inen yüzleri maskeli 2 kişi, daha sonra ateş açtı.

Murat Sancak ve korumalarının bulunduğu araca toplam 21 mermi isabet etti.

Star Medya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak'ın aracına saldırı - 1

Saldırıda Murat Sancak, şoförü ve korumaları yara almadı. Sancak’ın korumalarının karşılık vermesi üzerine kısa süreli çatışma yaşandı.

Olayın ardından bölgeye çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Kaçan saldırganların yakalanması için geniş çaplı operasyon başlatıldı. 

Murat Sancak ve korumaları, olayla ilgili olarak Emniyet Müdürlüğü'nde 4 saat ifade verdi.

Vatan Caddesi'nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne gelen Murat Sancak'ın, saldırıyla ilgili ifade verdiği ve yürütülen soruşturmada elde edilen bulgular hakkında bilgi aldığı öğrenildi.

Star Medya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak'ın aracına saldırı - 2

Olayla ilgili soruşturmayı terör ve organize suçlar şubesi ekiplerinin birlikte yürüttüğü öğrenildi.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU'DAN SANCAK'A TELEFON

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Star Medya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak ile telefonda görüştü.

Davutoğlu'nun görüşmede saldırıyla ilgili bilgi aldığı Sancak'a geçmiş olsun dileklerini ilettiği belirtildi.

Başbakan Davutoğlu'nun bundan sonrası için de her türlü güvenlik önleminin alınması için gerekli talimatı verdiğini söylediği ifade edildi.

YALÇIN AKDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AK Parti Genel Merkezi önünde, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sancak'a yönelik suikast girişimini üzüntüyle öğrendiklerini belirterek, bu terör saldırısını lanetlediklerini söyledi.

"Bu tür saldırılar devleti dize getiremez, siyaset kurumunu, medyayı ve milletimizi dize getiremez, susturamaz, yıldıramaz, sindiremez" diyen Akdoğan, şöyle konuştu:

"Öncelikle bunların bilinmesi gerekiyor. Bunların hepsi, askerimize, polisimize, medyaya veya sivil vatandaşlarımıza dönük bu tür saldırılar, hep aynı şeyi amaçlamaktadır, hedeflemektedir. O da 'nin birlik ve bütünlüğüdür, demokrasimizdir. Medya da demokrasinin önemli kurumudur. Bunları topyekun göğüslemek gerekiyor. Millet olarak birlikte hareket etmemiz gerekiyor."

"MEDYADAN DUYARLI TAVIR BEKLİYORUZ"

Daha önce de Star Medya Grubu'na bombalı saldırı düzenlendiğini anımsatan Akdoğan, şunları kaydetti:

"Bu meseleyi göğüsleme, kınama, ortak tavır alma konusunda gereken duyarlılığı görmemiştik. Ümit ederiz bu olaydan sonra, medya bir bütün olarak bu olayı kınar. Hem Türkiye'nin terörle mücadelesinde medyadan duyarlı tavır bekliyoruz hem de medya mensuplarına dönük bu tür terörist saldırılarda medyanın topyekun tavır takınmasını bekliyoruz. Ben bir kez daha geçmiş olsun diyorum."

ETHEM SANCAK: BU TÜR SALDIRILARLA BİZİ YILDIRAMAZLAR

ES Medya Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, bir süredir adeta güç birliği yapmış terör örgütlerinin tehditlerine maruz kaldıklarını söyledi. Kendilerine yönelik saldırıları gerçekleştirenlerin bir blok olduğunu ifade eden Sancak, doğru bildiklerini dillendirmekten vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

Ethem Sancak, "Star Medya'nın hedef seçilmesi manidardır. Doğruları ifade etmekte ısrar ettiğimiz için bizleri karşılarına aldılar. Bu ülkeyi, bu milleti ve liderini savunuyoruz. Memleketin menfaatlerini dillendiriyoruz. Demek ki bu savunmalarımızdan rahatsız oluyorlar. Onun için saldırıda bulunuyorlar. Bu saldırılarla bizi yıldıramazlar" diye konuştu.

Saldırının kim veya kimler tarafından gerçekleştirildiğine ilişkin olarak Sancak, şu ifadeleri kullandı:

"Bunlar bir blok. Bu blokun içinde medyada köşe yazarından tutun da dağdaki teröristine kadar herkes var. Bu milletin birliğine kast edenlerin hepsi bu işin faili. Miting meydanlarında gazetelerimizi hedef gösterenler de işin içinde. Köşelerinde ve sosyal medyada bizi hedef gösterenler var. Ayrıca isimsiz mektuplarla tehdit edenler var. Var oğlu var. Ama bunların hepsi vız gelir tırıs gider. İt ürür kervan yürür. Bu millet büyük yürüyüşüne devam edecek, biz de onun bir parçası olarak yürüyüşün içinde yer alacağız."

Star gazetesine yönelik bombalı saldırı girişiminden sonra emniyet birimleriyle iletişime geçerek, standart güvenlik önlemlerinin alınmasını talep ettiklerini aktaran Sancak, gerekli koruma önlemlerinin alındığına işaret etti.

Sancak, "Ancak bu tür tedbirlerden ziyade biz en büyük koruyucu olan Allah'a sığınıyoruz. Allah'tan daha büyük koruyucu yoktur" ifadesini kullandı.

Saldırıdan hemen sonra Murat Sancak ile görüştüğünü, ardından bir araya gelerek meseleyi ele aldıklarını anlatan Sancak, şunları kaydetti:

"Şu anda kardeşim Murat ile beraberim. Hiçbir problem yok. Kapı gibi ayakta ve bilenmiş bir şekilde yoluna devam edeceğinin sinyallerini veriyor. Kardeşim, 'Biz bu davanın bir neferiyiz. Benim canım, şehitlerimizin, polis ve askerlerimizin canından daha kıymetli değil. Canım bunlara feda olsun' diyor. Bu tür saldırıların bizi yıldırmayacağını o da ben de söylüyoruz."

Sancak, "Benzer saldırıların önlenmesi için ne tür girişimlerde bulunmayı planlıyorsunuz " sorusuna, "Öncelikli olarak yapacağımız girişim, daha yüksek sesle bunların maskelerini düşürmektir" yanıtını verdi.

NUH ALBAYRAK: TERÖR ÖRGÜTLERİ GÜÇ BİRLİĞİ YAPMIŞTIR

Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak ise kurumlarına ve yöneticilerine yönelik saldırıların devamının geleceğinin daha önceki tehdit dolu açıklamalarda ifade edildiğini söyledi.

Gazetelerinin, HDP eş genel başkanlarının hedef göstermesi nedeniyle saldırıya uğradığını savunan Albayrak, "Daha önce gazetemize bombalı saldırı girişiminde bulunuldu. Ardından saldırıyı gerçekleştirdiği ifade edilen MLKP'nin, 'Bu sefer kurtuldunuz, bir dahaki sefere kurtuluşunuz olmaz' ifadelerinin yer aldığı bildirileri görüldü. Bugünkü saldırının kim veya kimler tarafından yapıldığı henüz belli değil. Ancak PKK veya bir diğer örgüt fark etmez. Çünkü terör güç birliği yapmıştır" değerlendirmesinde bulundu.

Saldırıların kendilerini doğruları dile getirmekten vazgeçiremeyeceğine dikkati çeken Albayrak, sözlerini şöyle noktaladı:

"Bu tür saldırılara çok da şaşırmıyorum. Sonuçta terörist teröristliğini yapıyor. Fakat bunun dışında geriye kalan unsurlara baktığımız zaman, diğer medya kuruluşlarının büyük bir kesiminde en ufak bir duyarlılık göremiyoruz. Bir partinin eş başkanları bizleri açıkça hedef gösteriyor ve ardından bombalı saldırı teşebbüsü meydana geliyor. Ancak daha sonra teröre ve saldırıya ortak bir cevap verilmiyor. Türkiye'de saldırı ve terörün kime yönelik yapıldığına bakılarak değerlendirme yapılması çok üzücü. Biz doğru bildiğimizi yapmaya devam edeceğiz."

Star Medya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak'ın aracına saldırı - 3

MURAT SANCAK KİMDİR?

İşadamı Ethem Sancak’ın kuzeni olan Murat Sancak, sağlık, gayrimenkul ve teknoloji alanında faaliyet gösteren MT Grup’un yönetim kurulu başkanı olarak da görev yapıyor.

MT Holding A.Ş., MT Bilgi Teknolojileri ve Dış Tic. A.Ş., MT Petrolcülük ve Enerji A.Ş., MT Sağlık Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.,MT Gayrimenkul Sağlık Dış Tic. A.Ş, Star Medya Yayıncılık A.Ş.  Star Medya Ajans A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanı olarak görev yapan Murat Sancak, aynı zamanda Star Medya Grubu Başkanlığı görevini sürdürüyor.

Sayfa Yükleniyor...