NTV

'Mutant somonlara dikkat'

Türkiye

Dünyada genetiği değiştirilmiş et konusunda tartışmalar başladı...

ABD'de 'mutant somon' üretildiği iddiası ile çeşitli kampanyalar başladı. Bu kampanyalardan biri de Avaaz grubuna ait. Mutant somonların üretilmemesi için başlatılan kampanyada şu sözlere yer veriliyor: "Bu yeni çıkan bir nevi sahte somon balığı, gerçek somonun iki katı hızla büyüyormuş ve sağlığa uzun vadede etkilerinin ne olacağını bilim insanları bile henüz bilmiyor. Buna rağmen, balığı yaratan şirketin fonla desteklediği çalışmalara dayanılarak, tüketiminin güvenli olduğu ilan edilmek üzereymiş.

Fakat ABD yasalarına göre yetkililer bu karar verilmeden önce kamuoyunun görüşlerini dinlemek zorunda. Tüketiciler, çevreciler ve balıkçılardan oluşan ve giderek büyüyen bir koalisyon hükümete bu baştan kokan anlaşmayı çöpe atması çağrısı yapıyor. Kamuoyundan görüş alma süreci de şu anda gerçekleşiyor ve bu mutant balığı sofralardan uzak tutmak için bu bir şans olabilir. Balığı geliştiren hızla büyüyecek bir balık yaratmak için somonun DNA'sını değiştirmiş. Bu balıklardan birkaçı ya da yumurtaları yaban hayata ulaşması halinde bu süper-somonlar tüm vahşi ve doğal somon nüfusunu yok edebilir.

Daha da kötü olan ise, eğer her şey onaylanır ve bu somon sofralarımızda yerini alırsa, müşterilerin bu iki somon arasındaki farkı görmesi de çok mümkün olmayacakmış. Ayrıca eğer bu balık raflarda yer alabilirse bu, GDO’lu et üretiminin ilk adımı olacak ve arkasından gelebilecekleri tahmin etmek hiç de zor değil."