News Corp.'un sahibi olduğu MySpace'in Facebook'a kaptırdığı pazar liderliğinin ardından CEO'luk görevinden istifa eden Chris DeWolfe'dan boşalan CEO'luk görevine 39 yaşındaki Owen Van Datta getirildi.

Daha önce Facebook'un yönetici kadrosunda bulunan Van Natta, aynı zamanda hem eski şirketi hem de hızla büyümeye devam eden Twitter'la rekabet edecek.

MySpace, halen ABD'de en büyük sosyal ağ sitesi olarak konumlansa da, dünya geneline bakıldığında 130 milyonluk kullanıcı sayısı, 200 milyon seviyesine ulaşan Facebook karşısında oldukça geride görünüyor.

Kullanıcı sayısı Facebook'tan oldukça geride olmasına rağmen, MySpace'in rakibinden daha fazla gelire sahip olduğu tahmin ediliyor. Araştırma firması eMarketer, geçtiğimiz yıl MySpace'in yalnızca ABD operasyonundan 585 milyon dolar gelir elde ettiğini belirtiyor. Bu rakam Facebook'un elde ettiği gelirin üç katına denk geliyor.

Van Netta, Facebook'ta neredeyse üç yıl boyunca COO (Chief Operating Officer - Baş İşletme Görevlisi) ve daha sonra CRO (Chief Revenue Officer - Şef Gelir Görevlisi) olarak çalışmış, 2008 yılının Şubat ayında görevinden ayrılıp Playlist.com isimli müzik şirketinin CEO'su olarak çalışmaya başlamıştı.