NASA Jabulani'yi beğenmedi

Dünya Kupası'nın resmi topu, NASA'nın teknik testlerinden kötü not aldı.

NASA Jabulani'yi beğenmedi

Adı Zulu dilinde "kutlama" anlamına gelen Jabulani, şimdiden 2010 Dünya Kupası'nın unutulmazları arasına girdi. Ancak kupanın resmi topunun şöhreti pek de iyi sayılmaz. Zira Iker Casillas'tan Robinho'ya, Fabio Capello'dan Craig Johnson'a futbol dünyasından birçok kişi Jabulani'den şikayetçi.


Havada yön değiştirdiği, nereye gideceğinin belli olmadığı söylenen top sonunda NASA tarafından da mercek altına alındı. Elde edilen sonuçlar, şikayetleri haklı çıkarır nitelikte.

Amerikan futbol liginde forma giyen bazı oyunculardan topa vuruş yapmaları istendi ve özel kameralarla ve sensörlerle izlenen top hareketleri kaydedildi. İnceleme sonunda sadece 440 gram ağırlığındaki topun saatte yaklaşık 70 kilometre hızın üstüne çıktığında savrulmaya başladığı ortaya çıktı. Nasa uzmanlarına göre maçların yapıldığı statların çoğu deniz seviyesinden en az 1000 metre daha yukarda ve bu durum topun kontrolsüzlüğüne katkıda bulunuyor.

İngiltere kalecisi David James topu açıkça eleştiren ilk oyunculardan biriydi ve topu “berbat” olarak nitelendirmişti. İspanyol kaleci Iker Casillas da Jabulani’yi “korkunç” olarak tanımladı. İtalya’yı 2006’da şampiyonluğa taşıyan Gianluigi Buffon ise daha da ileri gitti ve top için “Dünya Kupası gibi böylesine önemli bir organizasyonun bu derece berbat bir topla oynanacak olması gerçekten çok üzücü” ifadelerini kullandı.

Eski Liverpool forveti, şimdi ise takımın ekipman teknik sorumlusu Craig Johnston, FIFA Başkanı Sepp Blater’e 12 sayfa uzunluğunda ve teknik verilerle dolu bir mektup yazarak, topun futbola zarar verecek kadar kötü olduğunu iddia etti.

Sayfa Yükleniyor...