'Ne olduysa, o iğneden sonra oldu'

Rahminde miyom bulunan genç kadın, doktorun tavsiyesiyle ameliyata alındı ancak sonrasında komaya girdi ve 16 gün sonra beyininde oluşan ödem nedeniyle hayatını kaybetti.

Haberler 29.12.2010 - 11:55

'Ne olduysa, o iğneden sonra oldu'

Hürriyet gazetesinin haberine göre; Kadıköy Belediyesi Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde ofis görevlisi olarak çalışan 35 yaşındaki Ayşe İpek, rahmindeki miyom tedavisi için, ilk çocuğunun doğumunu yaptıran, daha önce de muayenehanesinde bir süre çalıştığı doktor Ahmet T.’ye başvurdu.

Muayenede, İpek’in ameliyat olmasına karar verildi ve genç kadın, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 29 Kasım’da ameliyat edildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Ancak ameliyat sonrası fenalaşıp yoğun bakım ünitesine kaldırılan İpek, 16 gün komada kaldıktan sonra 15 Aralık’ta öldü.

Doktorlar, aileye İpek’in beyninde oluşan ödem yüzünden öldüğünü bildirdi.

Acılı eş Bülent İpek aynı gün savcılığa suç duyurusunda bulundu. Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı olayla ilgili soruşturma başlatırken, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü de ölümü mercek altına aldı.

"BİR HEMŞİRE İĞNE YAPTI"
Mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğini belirten İpek, şunları söyledi:

"Doktoru kistin büyük olduğunu, rahimle birlikte alınması gerektiğini söyleyince Ayşe, ‘Ben masada kalırım’ diyerek korkusunu dile getirdi. Ameliyat günü oğlumu öpüp kokladı, vedalaştı. Ameliyat 2.5 saat sürdü. Ameliyathanenin kapısında doktor bey ‘Çok başarılı geçti, sorun yok’ dedi. Ameliyattan sonra servise çıkarıldığında ağrıları yüzünden bağırıyordu. Bir hemşire elinde büyükçe bir şırıngayla gelip iğne yaptı. İğneden sonra biraz rahatlar gibi oldu. Ancak daha sonra yoğun bakıma aldılar. Eşimin ölümünü, hem de rahim ameliyatına girip beyninde ödem sonucu ölmesini bir türlü anlayamadım. Ne olduysa, o iğneden sonra oldu."

"EMEKLİLİK DİLEKÇEMİ VERDİM"
Suçlanan doktor Ahmet T. ise 30 yıllık kariyerinde ilk defa hastasını kaybettiğini belirterek, "Akıl almaz bir komplikasyon gelişti. Hekimler olarak hastanın ölüm nedenini, çocukken yaşanılan bir anevrizmanın yırtılması olarak düşündük. Ancak sonuç otopsi raporuyla netleşecek. 30 yıldır bu hastanede çalışıyorum. Ayşe’nin ölümünden dolayı kahroldum. İhmalim olduğunu düşünmüyorum ancak emeklilik dilekçemi verdim, hastaneden ayrılıyorum" dedi.

Sayfa Yükleniyor...