NTV

Nefesleri kesecek bir uçuş macerası

Türkiye

BBC yapımı 'Earthflight'ın her bölümü kuşlarla farklı bir kıtayı keşfe çıkıyor ve onların yolculuklarına dair dramatik bir anlatı sunuyor.

Dünyayı olağanüstü bir uçuş perspektifinden gösterebilmek için en son teknolojiyi sofistike tekniklerle buluşturan çarpıcı bir serüven.

İlişkili Haberler


Kuşların kanatlarında altı kıtada nefes kesen bir uçuşa katılın ve eşsiz doğa manzaralarına yukarıdan tanık olmaya hazır olun.

BBC yapımı belgeselin her bölümü kuşlarla farklı bir kıtayı keşfe çıkıyor ve onların yolculuklarına dair dramatik bir anlatı sunuyor.

Kuzey Amerika’da, kar kazları ve kel kartallar, Meksika Körfezi’nden Kanada’ya kadar mücadele veriyor.

Avrupa’da, gri turnalar Camargue’da dört nala koşan atlardan kaçışırken yaban kazları Londra üstünde yollarını kaybediyor. Güney Amerika’da, akbaba ve parlak renkli Amerika papağanları dağlar ve yağmur ormanları boyunca yolculuk ediyor.

Diğer bölümlerse Afrika, Asya ve Avustralya’dan benzersiz manzaralar sunuyor.

Dizi, çeşitli cihazlar ve yöntemler -yerleşik kameralar, pilotsuz hava araçları, hafif hava araçlarıyla yan yana uçmak için eğitilmiş kuşlar- sayesinde bizi gezegenin en inanılmaz manzaralarının üzerine çıkarıyor ve bir kuş gibi uçmanın neye benzediğini gözler önüne seriyor.

Son olarak, altıncı bölüm bu nefes kesen dizinin nasıl yapıldığını ve kuşlarla yapım ekibi arasındaki yakın ilişkiyi gösteriyor.

'Earthflight' Cumartesi saat 21.00'de NTV Belgesel Kuşağı'nda.

Beşinci Bölüm – Asya ve Avustralya
Belgeselin iki kıtayı konu alan bu bölümünde telli turnalar Hindistan yolunda tehlikeli bir Himalaya geçidini aşarken Hint kazları beş mil yukarıda hızlı yoldan gidiyor.

Racasthan’da akbabalar yiyecek bulmak umuduyla, avlanan kaplanları izliyor. Güvercinlerse kutsal kabul edilen, farelere ayrılmış bir tapınağı ziyaret ediyor.

Dünyanın en büyük deve sürülerini görebilmemiz için bize rehberlik de eden güvercinler, Jodhpur Kalesi’nin mazgallı siperlerinde şahinleri atlatmayı öğreniyor.

9 bin turna, kışı en olmadık yerde; bir çöl şehrinin ortasında dikenli tellerle çevrili bir kampta geçiriyor.

Avusturalya’da, gökkuşağı loriler Sidney’e uğrayıp Gold Coast’da devriyeye çıkıyor. Orta Avustralya’daysa binlerce tepeli papağan bir girdap gibi dönüp dururken muhabbet kuşları Uluru’yu (Ayers Kayası) geçip bir araya gelerek şimdiye dek görülmüş en büyük sürüyü oluşturuyor.

Çin’de, kırlangıçlar ve karasağanlar Çin Seddi’ni ve Pekin’in Yasak Kent’ini ziyaret ediyor. Japonya’da ülkenin en çok saygı gören kuşları, Japon turnaları, kadirşinas ahali sayesinde bir balık ziyafeti çekiyor ve aç kızıl tilkilerle, beyaz kuyruklu kartallarla ve Steller kartallarıyla ilginç bir ahenk oluşturuyor. Ve akşam olup sessizlik çökerken Japon turnaları karda büyüleyici bir dansa başlıyor.