Türkiye'de varlığı bilinmiyordu yeniden ortaya çıktı bu kez fotokapana yakalandı

Anadoludaki varlığı bilinen ancak nadir görülen Çizgili Sırtlan, kendisini yine gösterdi. Daha önce Kahramanmaraş ve Şırnak'ta  görüntülenen tür, bu kez fotokapana yakalandı.

Türkiye'de varlığı bilinmiyordu yeniden ortaya çıktı bu kez fotokapana yakalandı

Çizgili Sırtlan'ın fotokapan görüntülerini Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı paylaştı.

Yumaklı, paylaşımında, "Doğal zenginliklerle dolu 'de çizgili sırtlan gibi birçok türü korumayı sürdürdüklerinin" de altını çizdi. 

Yumaklı, sosyal medya hesabı X'ten, fotokapanla görüntülenen Çizgili Sırtlana ait video da paylaştı.

Bakan Yumaklı, paylaşımında, "Bugün fotokapanımızın misafiri çizgili sırtlan. Nadir de olsa Anadolu coğrafyamızda seni görmek çok güzel. Doğal zenginliklerle dolu ülkemizde çizgili sırtlan gibi birçok türümüzü korumayı sürdürüyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'de varlığı bilinmiyordu yeniden ortaya çıktı bu kez fotokapana yakalandı - 1

43 YIL SONRA BEKÇİ GÖRÜNTÜLEDİ

Kahramanmaraş’ta en son 43 yıl önce görünen çizgili sırtlan, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında bir bekçi tarafından cep telefonu kamerasıyla görüntülenmişti.

Türkiye'de varlığı bilinmiyordu yeniden ortaya çıktı bu kez fotokapana yakalandı - 2

Anadolu’nun nadir canlılarından olan ve nesli tehlike altında olduğu için “kırmızı liste”de yer alan çizgili sırtlan bir süre bir sulama kanalı gezdi, daha sonra gözden kayboldu.

“Doğanın çöpçüleri” olarak bilinen çizgili sırtlanlar, leşle besleniyor. Çizgili sırtlanların bu yüzden, yaban hayatta oluşabilecek hastalıkların da önüne geçtiği ifade ediliyor.

Türkiye'de varlığı bilinmiyordu yeniden ortaya çıktı bu kez fotokapana yakalandı - 3 çizgili sırtlanlar, Orman ve Su İşleri 15. Bölge Müdürlüğü ekiplerince Şırnak'ta doğaya konulan foto kapanlarla görüntülendi.
Türkiye'de varlığı bilinmiyordu yeniden ortaya çıktı bu kez fotokapana yakalandı - 4 Şırnak'ta yavrusu ile görüntülendi. 

Sayfa Yükleniyor...