‘Nöbet mağdurları için çözümü buldum’

Küçük işletmelerden büyük şirketlere kadar her türlü organizasyon için en ideal nöbet çizelgesini çıkaran ‘nobet.com.tr’, yöneticilere zaman tasarrufu ve verimlilik adına en kolay çözümü vaat ediyor.

Haberler 29.04.2013 - 09:26

‘Nöbet mağdurları için çözümü buldum’

İnternet ve mobil cihazlara erişimin kolaylaşması, hayatımızı da kolaylaştıran hizmetler alanında sürekli yeni ürünler sunuyor.  Mobil ve internet hizmetleri, günlük faaliyetlerimiz kısaltmak ve düzenlemek konusunda bize yardımcı olsa da, iş dünyasında yer alan insanların muzdarip olduğu bir sorunun önüne geçmek bugüne kadar çok kolay olmadı. 

nobet.com.tr’nin kurucusu Anestezi Teknisyeni Atilla Ayar, kurduğu sistemle ’de nöbet konusunda sıkıntı çeken her kuruma ve organizasyona yardımcı olmayı amaçlıyor. Çok kısa zamanda internette büyük ilgi gören nobet.comt.tr, kağıt üzerinde hesabı yapılmaya çalışılan ancak bir türlü elde edilemeyen nöbet düzenini ve sonucunda mükemmel zaman tasarrufunu sunabilir.

Atilla Ayar, kısa zamanda nöbet.com.tr’nin geldiği noktayı ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen tepkileri ntvmnsbc’ye değerlendirdi. Ayar, kendisi gibi nöbet düzensizliğinden sıkıntı çekmiş insanlara aradıkları çözümü sunabileceğini belirtirken,  projesinin çıkış noktasının altını çizdi: “Arkadaşlarımla nöbet mağduru olunca nöbet.com.tr’yi kurmaya karar verdim”

Nöbet.com.tr'nin dayalı olduğu sistemi oluşturmaya neden gerek duydunuz?  

İzmir’de Egedoğumevi Kadın Hastalıkları Hastanesi’nde 18 yıldır anestezi teknisyeni olarak görev yapıyorum. Hastanemizde görevli 17 anestezi teknisyeninin 24 saat esasına dayalı nöbetlerini, ihtiyaç ve gereksinimlerimize göre kendimiz hazırlıyorduk. Ancak geçtiğimiz yıl sağlıkta meydana gelen değişimle tüm kamu hastaneleri, kamu hastaneler birliği oluşumu altında toplandı. Biz Tepecik Hastanesi’ne bağlandık. Bağlı olduğumuz hastanenin Anestezi Kliniği, “Artık bizim nöbet sistemimizle çalışacaksınız” dedi. Bu yeni durum kimsenin mağdur olmadan çalıştığı nöbet sistemimizi rafa kaldırıyordu.  Klinik yöneticilerine itirazda bulunarak, yıllardır kullandığımız sistemin istatistiki verilere dayandığını ve çalışanları da mutlu ettiğini söyledim. İtirazım kabul edilmeyince adil, istatistiki verilere dayalı bir nöbet programı yaptırmaya karar verdim.

Oluşturduğunuz sistemi hazırlamak ve test etmek ne kadar sürenizi aldı? Doğru işlediğini nasıl kontrol ettiniz?

2013 yılı başlarında önce nöbet programını Excel programında yapmaya çalıştım. Daha sonra web yazılımcısı arkadaşımın da önerisiyle nöbet programını, bir bilgisayar yazılımı haline getirmeye karar verdik. Hatta bu çalışmalar sırasında programcı arkadaşıma ‘Bu siteyi Şanlıurfa’daki sağlık çalışanı da görebilecek mi?” diye sordum. O da evet yanıtını verdi. Hızlı ve sıkı bir çalışmayla nöbet.com.tr sitesini Mart 2013’te tamamladık. Ve sitemizi sağlık çalışanlarının kullanımına ücretsiz olarak açtık. İlk günlerde sitenin doğru çalıştığını bir sağlık çalışanı olarak önce kendim test ettim. Mazeret, izin durumlarının girildiği sağlık çalışanları için nöbet listeleri yaptım ve sitenin doğru çalıştığını gördüm.

“İŞ ORTAMINDA BARIŞ SAĞLAYAN BİR PROGRAM OLUŞTURDUK”

Nöbet.com.tr KOBİ'lerden büyük işletmelere kadar aklımıza gelecek her türlü firma için kullanılabilir mi? Buna bir kaç örnek verebilir misiniz?

Bu sistemi kurarken öncelikle kendim ve sağlık çalışanı meslektaşlarım için planlamıştım. Sağlık alanı dışındaki işyerlerinde nöbet listeleri hazırlanma aşamasında sıkıntılar yaşandığını bilmiyordum. Sitemiz faaliyete geçtikten sonra havalimanı güvenlik görevlisinden, cezaevindeki gardiyanlara, Devlet Su İşleri Müdürlüğü’nden belediye zabıta memurlarına kadar birçok kesimden nöbet.com.tr’ye üyelikler aldık. Geldiğimiz noktada sitemize sağlık dışında çeşitli yerlerden üyeler gelmeye başlayınca aslında bu hizmetimizin her kurum için önemli ve kullanılabilir olduğunu tespit ettim.

Nöbet.com.tr işletmelerde nasıl bir değişim sağladı? Bu değişim nasıl algılandı?

Nöbet.com.tr kısa zamanda Türkiye gelinde tanındı. Her bölgeden üye girişleri oldu. Program sağlık ve diğer iş kollarında adil nöbet listesi hazırlanması, nöbetlerin istatistiklerinin tutulması konularında büyük kolaylık sağladı. Sitemiz nöbet konusunda kavga ve tartışmalarına son verirken, bu sayede iş barışına da büyük katkılar sağladığını düşünüyorum. Çünkü sitemize bu yönde çok sayıda yorum ve mesajlar geliyor.  Site ayrıca nöbet listesi hazırlayan yöneticilerin iş yükünü azaltırken,  ‘Hangi nöbeti kim tutacak’ tartışmalarına da son verdi. Bu değişim çok olumlu algılandı beni arayan bazı doktor ve hemşire arkadaşlardan, “Böyle bir sistemi düşünmüştük hep çok aramıştık size çok teşekkür ederiz”  gibi tepkiler alıyorum.

Nöbet.com.tr zaman ve maliyet tasarrufu açısından şirketler adına büyük bir fayda sağlayabilir. Elde ettiğiniz istatistikler ne diyor? Şirketlere rakamsal olarak nasıl bir fayda kazandırdığınıza dair örnekler verebilir misiniz?

Nobet.com.tr’yi biraz muhasebe işine benzetiyorum. Eskiden şirketlerin muhasebeleri defter şeklinde tutulurdu ve büyük şirketlerde bu işi takip eden çok sayıda muhasebeci olurdu. Bugün ise tüm muhasebe kayıtları programlarda yüklü ve daha az kişiyle bu hesaplamalar hem daha kısa sürede hem de daha güvenli bir şekilde yapılıyor. Türkiye’de tüm iş kollarında ayda 100 bin nöbet listesi hazırlandığını ve her yöneticinin nöbet çizelgeleri için 3-4 gününü ayırdığını düşünürsek, nöbet.com.tr aylık toplamda ülke genelinde 300-400 bin iş günü tasarrufu sağlayabilir. Sitenin herkes tarafından kullanılması, ülke ve insan kaynaklarımızın verimli kullanılması açısından büyük önem arz etmektedir. Nöbet .com.tr kullanıcıları, hem kısa sürede sonuç alıyor, hem de mükemmel bir nöbet listesi hazırlayabiliyor.

Nöbet.com.tr ilk olarak hangi sektörlerde yayıldı?

Benimde sağlık çalışanı olmam sebebiyle site ilk olarak hastaneler ve sağlık kuruluşlarında kullanılmaya başlandı. Daha sonra da diğer kamu ve özel kuruluşlar arasında hızla yayıldı.

Nöbet.com.tr' den memnun olan kullanıcılar nasıl yorumlarda bulunuyor?

Çok olumlu yorumlar alıyorum. Yorumda bulunanlar, “Nöbetlerimizi hazırlamak için 3-4 gün uğraşıyordum. Site nöbet listesini bir iki dakikada hazırlıyor” diyor.

İstanbul’dan arayan bir hemşire arkadaşım, hastanenin acil servisinde 42 kişilik personelle görev yaptıklarını ve nöbet çizelgesi hazırlamakta büyük güçlük yaşadıklarını söyledi. Nöbet çizelgesi hazırlamakta zorlanması nedeniyle, sorumlu hemşirenin gönüllü 12 hemşireyi sabit nöbetçi yaptığını söyledi. Bu trajik durum nöbet listelerinin ne kadar zor hazırlandığını gösteriyor.

Adana’dan görüştüğüm bir doktor, üç doktorla birlikte yaklaşık üç gün nöbet çizelgesi hazırlamak için uğraştıklarını yine de nöbet tutan doktorları memnun edemediklerini ifade etti.

Nobet.com.tr'nin kurucusu Anestezi Teknisyeni Atilla Ayar. Nobet.com.tr'nin kurucusu Anestezi Teknisyeni Atilla Ayar.

“MOBİL UYGULAMAYA HAZIRLANIYORUZ”

Olumsuz tepkiler var mı, ne gibi şikayetler alıyorsunuz?

Kullanıcıların panellerini oluşturmak için e-posta adreslerini alıyoruz. Bazı kullanıcılar, bu işlemin gereksiz olduğunu ifade ediyor. Oysa kullanıcı e-posta adresiyle girdiği sistemdeki üye panelinden nöbet listesi hazırlayan yöneticisine mazeret, özel isteklerini belirtebiliyor, ayrıca nöbet liste ve istatistiklerini de görebiliyor.

Gelen geri bildirimleri değerlendirerek Nobet.com.tr 'de ne gibi güncellemeler veya değişiklikler yapmayı planlıyorsunuz?

Sitemize çok sayıda geri bildirim alıyoruz. Bunlar çoğunlukla ‘vardiya düzenlemesi’ ve ‘saatli çalışma’ konularında geliyor. Her iki konu üzerinde araştırma ve çalışmalarımız devam ediyor. En kısa zamanda bu talepleri de karşılayacağız.

Sistemin giderek yaygınlaşması halinde siteyi mobil uygulama haline getirmeyi düşünüyor musunuz? Size ortaklık teklifi geliyor mu?

Bu sistemi kurduğumda ilk aklıma gelen mobil uygulamaydı. Bizim açımızdan sistemin tüm ihtiyaçlarını karşıladığını gördüğümüz anda mobil uygulamasına geçeceğiz. Şu ana kadar hiçbir ortaklık teklifi almadık. Tekliflere açığız.

Bir yıl içinde Nöbet.com.tr'nin nasıl bir noktaya gelmesini bekliyorsunuz?

Sitenin ülke çapında büyük ilgi görmesi beni çok heyecanlandırdı. Sistemin bu hale nasıl geldiğine hala inanamıyorum. Nobet.com.tr’nin özel şirketler, devlet kurumları tarafından kullanılmaya başlamasıyla nöbet tutanların mağduriyeti giderildi, zaman ve iş gücü kayıpları da önlendi. Bundan sonraki süreçte nöbet.com.tr hangi noktaya gelirse gelsin toplumsal faydanın sürmesi beni mutlu ve memnun edecektir.

Sayfa Yükleniyor...