NTV Yeşil Ekran dozunu yükseltiyor

NTV’nin Yeşil Ekran'ı Temmuz ayında dozunu artırarak devam ediyor. NTV Yeşil Ekran’a bu ay yeni programlar ve Oscar ödüllü belgeseller de ekleniyor.

NTV Yeşil Ekran dozunu yükseltiyor

NTV Yeşil Ekran dozunu artırıyor...

Geçen ay sinemada oynayan 2010 Oscar ödülünü kazanan sarsıcı belgesel film KOY/THE COVE, yine yılın Oscar adayı belgesel filmi GIDA A.Ş./FOOD INC., peş peşe ekrana gelecek.

Serdar Kılıç’ın DOĞADA TEK BAŞINA adlı programı, Defne Joy Foster’ın sunacağı SEN UYURKEN adlı bir başka yeşil içerikli programı Temmuz’da ekrana gelecek yenilikler… Doğa dostu kullanım alışkanlıkları, projeleri ve uygulamaları tanıtan programlar yine bu kuşakta yeni bölümleriyle NTV’de…

Tuncel Kurtiz, dostalarıyla Kaz Dağları’ndaki mekanında konuşmaya devam edecek. Zaman Yolcusu Ahmet Yeşiltepe tarihi efsanelerin peşinde köşe bucak, dağ taş gezmeye ve görmediklerinizi, duymadıklarınızı anlatmayı, göstermeyi sürdürecek. Bay Yeşil ise çevre sorunlarının ve sorumlularının korkulu rüyası olmaya devam edecek. Miktat Kadıoğlu ve Rıfat Çığ ’nin biyolojik zenginliklerini gösterdiği YERYÜZÜ NOTLARI’na yeni bölümler ekleyecek, Defne Koryürek SICAK VE TAZE’de sağlıklı, lezzetli ve çevreci yeni yemek tarifleri verecek.

NTV’nin yeşil habercileri ses getiren dosyaları kamuoyuna sunarken, çözüm için ne gibi adım adımlar atıldığını takip edecek.

Nedim Hazar’ın hazırladığı özel program “Kalp Acısı”nda ise değişen çevreyi tanıkları anlatacak. Kuruyan dereler, çölleşen topraklar, yok olan meslekler, kısacası kaybolan ya da kaybolmaya yüz tutan çevre programda yer bulacak.

OLAĞANÜSTÜ BELGESELLER YEŞİL BELGESEL KUŞAĞI’NDA
Olağanüstü görüntüleriyle nefes kesen HAYAT/LIFE belgeselinin son bölümü 11 Temmuz Pazar akşamı saat 22:00’de yayınlanacak. Ardından ise dünyada büyük yankı oyandıran, olayın yaşandığı Janponya’da gösterimi bile yasaklanan 2010 Oscar ödülünü kucaklayarak yunusların çığlığını bütün dünyaya duyurmayı başaran KOY/THE COVE belgeseli 16 Temmuz Cuma 22:00’de ekrana gelecek. Bu sarsıcı belgeselin etkisi geçmeden bir hafta sonra aynı gün ve saatte yine bu yılın çok konuşulan, ne yediğimize dair korkunç gerçekleri çarpıcı bir şekilde ortaya döken Oscar adayı belgeseli GIDA A.Ş./FOOD INC. yayınlanacak. Bizden uyarması: Sakın Gıda A.Ş.’yi yemekten önce izlemeyin!

NTV Yeşil Ekran dozunu yükseltiyor - 1

DÜNYANIN KURTARILACAĞI PROGRAMLAR
YEŞİL HABERCİ ……….. Pazartesi ve Salı 16:35
BAY YEŞİL ………......Pazartesi 21:00
YERYÜZÜ NOTLARI…… Salı 21:00
DOĞADA TEK BAŞINA…Çarşamba 21:00
TUNCEL ve DOSTLARI… Perşembe 21:00
SEN UYURKEN ………… Hafta içi 19:30 (12 Temmuz’dan itibaren)
BÜYÜK GEZEGEN İÇİN KÜÇÜK FİKİRLER… Cumartesi 10:25 (17 Temmuz’dan itibaren)
SICAK VE TAZE…………..Cumartesi ve Pazar 12:30
ZAMAN YOLCUSU ……..Cumartesi 21:00
KOY……………………….16 Temmuz Cuma 22:00
GIDA A.Ş………………….23 Temmuz Cuma 22:00
KOY/THE COVE 16 Temmuz Cuma 22:00

2010 Oscar En İyi Belgesel, 2010 Amerika Senaristler Birliği: En İyi Belgesel Senaryosu, 2009 Los Angeles Film Eleştirmenleri Birliği: En İyi Belgesel, 2009 Amsterdam, Stockholm, Sidney ve Sundance İzleyici Ödülü… NTV Yeşil Ekran’ın katkılarıyla İstanbul Film Festivali’nin yanı sıra ve geçen ay (Haziran) sinemada da gösterilen, bu yıl en çok ses getiren belgesel filmi Oscar ödülü Koy/The Cove, 16 Temmuz Cuma 22:00’de NTV’de ekrana gelecek.

Bu yıl “En İyi Belgesel Film” dalında Oscar heykelciğini kazanmasının yanı sıra dünyanın dört bir yanında katıldığı festivallerden ödülle dönen Louise Psihoyos’un yönettiği belgesel film, Japonya’daki Taiji’de bulunan uzak ve saklı bir koyun kanlı iç yüzünü anlatmasının yanında, ölümcül bir sırra da ışık tutuyor...

GIDA A.Ş/ FOOD INC. 23 Temmuz Cuma 22:00
2010 Oscar adayı belgesel filmi “Gıda A.Ş./Food,Inc. 23 Temmuz Cuma 22:00’de NTV’de yayınlanacak.

Süpermarketlerden aldığımız ve ailelerimize sunduğumuz gıdalar hakkında gerçekten ne kadar bilgi sahibiyiz? Gıda A.Ş.’de Robert Kenner gıda endüstrisinin üzerindeki örtüyü kaldırıyor, ABD hükümetinin izniyle uzun süredir müşterilerden saklanan mekanikleştirilmiş sistemi gözler önüne seriyor. Belgesel ne gibi gıdalarla beslendiğimiz, gıdalarımızın nasıl üretildiği, bu gıdaların sağlığımıza etkileri ve bu değişim dalgasının nasıl küresel gıda endüstrisini boydan boya etkilediği hakkında şaşırtıcı hatta şoke edici gerçekleri ortaya seriyor... Ödüllü yönetmen Robert Kenner, araştırmacı yazar Eric Schlosser ve Michael Pollan ile birlikte gıda sektörünü insan sağlığı, işçi hakları, hayvan hakları açılarından araştırarak sarsıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.

DOĞADA TEK BAŞINA NASIL HAYATTA KALINIR?
İnsan mı doğaya hükmeder, doğa mı insana? İnsanoğlunun doğayla imtihanı ekrana taşınacak Serdar Kılıç doğada tek başına hayatta kalmanın yollarını gösterecek. Issız ormanlarda su ve yemek nerede bulunur? Ateş nasıl yakılır, sığınacak yer nasıl olmalıdır? Barınak neyle yapılır?

NTV Yeşil Ekran dozunu yükseltiyor - 2

Serdar Kılıç ormanın derinliklerinde sıfır malzemeyle hayatta kalmanın yollarını arayacak, karda kaybolanlara ne yapmaları gerektiğini gösterecek, bataklıkta suyu arıtıp içerek yaşam mücadelesi verecek.

NTV Yeşil Ekran dozunu yükseltiyor - 3

Serdar Kılıç ile Doğada Tek Başına Çarşamba 21:00’de ekranda...

SEN UYURKEN, NELER OLDU NELER BİLİYOR MUSUN?
Ne kadar çevrecisiniz? Bu sorunun cevabını merak eden Defne Joy Foster, mikrofonu ve kamerayı kaptığı gibi kendini sokağa atacak, en beklenmedik yerlerde yeşil soruları soracak: “Haftada kaç gün kırmızı et tüketiyorsunuz, geri dönüşüm sizin için ne ifade ediyor, yılda kaç kere uçakla seyahat ediyorsunuz, elektrikli aletlerinizi kullanmadığınız zaman tamamen kapatıyor musunuz?”

NTV Yeşil Ekran dozunu yükseltiyor - 4

Programın acar sunucusu Defne Joy, yeşil sorularla yarışmacısını terletecek, ölçecek, biçecek ve sonunda yarışmacının ne kadar çevreci olduğunu verdiği notla gösterecek. Hatta tavsiyelerde bulunup, tüyolar da verecek.

Sen Uyurken, 12 Temmuz’dan itibaren hafta içi her akşam 19:30’da NTV’de yayınlanacak.

TUNCEL VE DOSTLARI
Tuncel Kurtiz, kendi mekanı olan Zeytinbağı’nda konuklarını ağırlıyor, onlarla bağından derlediklerini, toprağından süzdüklerini paylaşıyor.

NTV Yeşil Ekran dozunu yükseltiyor - 5

Kimi zaman adını bilmediğimiz bitkiler sofraların baş konuğu oluyor kimi zaman da Kurtiz konuğuna doğanın sırlarını açıyor, onlarla Pazar’a gidiyor, ormanda koşuya çıkıyor, köy meydanında oyunculuğunu sergiliyor. Kimi zaman da türkilerle sesleniyor. Kurtiz’in ağırladığı dostları arasında Fikret Kuşkan, Meltem Cumbul, Kenan İmirzalıoğlu gibi ünlü isimleri izleme şansı yakaladık. Yeni dostlar da Kaz Dağları’na gelmeye devam edecek.

NTV Yeşil Ekran dozunu yükseltiyor - 6

Her şey modern hayatın hızlı ritmine inat doğallığına aktığı bu doğal fonda Tuncel Kurtiz, her Perşembe 21:00’de konuklarını ağırlamaya devam edecek.

YERYÜZÜ NOTLARI
Meteoroloji profesörü ve afet uzmanı Mikdat Kadıoğlu, belgeselci biyolog dostu Rıfat Çığ, hiç bilmediğiniz bir ’nin hikayesini anlatmaya devam edecek. Endemik bir çiçekten, balta girmemiş ormanlara, peri bacalarından ender görünen kelebeklere kadar Türkiye’nin doğal hayatını seyyar laboratuarlarında mercek altına alacak.

NTV Yeşil Ekran dozunu yükseltiyor - 7

Miktat Kadıoğlu ve Rıfat Çığ, Anadolu’da taşın, suyun, hayvanların, bitkilerin, madenlerin şifrelerini çözecek, küçük deneyler yapacak, buldukları fosilleri, izleri, ipuçlarını yorumlayacak.

Yeryüzü Notları, her Salı 21:00’de NTV izleyicileriyle buluşmayı sürdürecek.

BAY YEŞİL PEŞİNİ BIRAKMAYACAK
“Bay Yeşil” Celal Pir çevre sorunlarını birebir yerinde inceliyor. Çevre kahmanımız sorunu bütün çıplaklığıyla ortaya koyduktan sonra nasıl çözülmeli diye soruyor, sonuna kadar takip ediyor. Bay Yeşil, her Pazartesi 21:00’da izleyici ile buluşacak.

NTV Yeşil Ekran dozunu yükseltiyor - 8

Cennet koylara liman mı yapılıyor? Kümes ruhsatıyla ormanlara villa mı dikiliyor? Ya da suyunuzla mı oynanıyor? Bir fabrikanın atıkları ekili alanları mı kirletiyor? Tükettiğimiz gıdaların kalitesiyle mi oynanıyor? Bay Yeşil olay yerinde sorunu tarafları ile konuşacak ve en olmaz sorunların çözümlerini arayacak...

ZAMAN YOLCUSU GEZİLERİNE DEVAM EDİYOR
Ahmet Yeşiltepe’nin hazırlayıp sunduğu, “Zaman Yolcusu”, Anadolu’nun komşu ülkelere kadar dağılmış antik yerleşmelerin siluetlerini ekrana taşımaya devam ederken, onların az bilinen ya da unutulmuş öykülerini binlerce yılı aşıp günümüze ulaştıracak.

NTV Yeşil Ekran dozunu yükseltiyor - 9

Zaman Yolcusu, her Cumartesi 21:00’da yayınlanacak.

ECOİSTLER DÜNYAYI KURTARMAK İÇİN GÖREV BAŞINDA
’nin ünlü isimleri “Dünyayı Kurtarmak İçin...” bu yılın teması gıda ve biyolojik çeşitlilik konusunda mesajlarını verirecek, çağrıda bulunacak. Bu kısa programlarda hiç ummadığınız bir ünlü elinde nesli tükenmekte olan Atmaca ya da bir başka ünlü simayı domatesle NTV ekranında görürseniz şaşırmayın... Bu ünlüler arasında Salih Kalyon, Hatice Aslan, Sema Ergeç, Ezgi Mola, İbrahim Kutluay, Betül Mardin, Beste Bereket, Emre Altuğ, Ezel Akay da yer alıyor.

KALP ACISI
Yollara düşen Nedim Hazar, Türkiye’nin dört bir yanında insanları konuşturuyor, köylerinin, ilçelerinin, illerinin nasıl değiştiğini anlattırıyor...

NTV Yeşil Ekran dozunu yükseltiyor - 10

Bir zamanlar dut ağacının altında balık tuttuğu yerin nasıl Pazar yerine dönüştüğünü, taşocağı açıldığından bu yana hayatlarının nasıl cehenneme döndüğünü anlatan köylüler, kuruyan dereler, çölleşen topraklar, yok olan meslekler, kısacası kaybolan ya da kaybolmaya yüz tutan çevre programda yer bulacak.

NTV Yeşil Ekran dozunu yükseltiyor - 11

YEŞİL TÜYOLAR
NTV, Yeşil Ekran’da faydalı bilgiler vermeye bu yıl da devam edecek. Suyu tencerenin kapağını kapatarak kaynatmak, lastiklerin havasını sık sık kontrol ettirmek, televizyonu kumandadan değil düğmesinden kapatmak gibi küçük eylemlerin nasıl büyük farklar yaratacağı anlatılırken çevre sorunlarıyla başedebilmek için yol gösterecek.

Sayfa Yükleniyor...