17 sene boyunca Late Night with Conan O'Brien'ı sundu, 2004'te kendisine Amerikan televizyon dünyasının bir numarası olan Tonight Show vaat edildi. Vakit geldiğinde programı devraldı ancak 6 ay sonra program saati değiştirilmek istendi. Bunu kabul etmedi ve ayrılmayı seçti.

Ayrılırken NBC ile bir anlaşma yaptı, buna göre medyaya açıklama yapamayacak, herhangi bir televizyon kanalında ancak Eylül sonrası program yapabilecekti. Conan'ın medya yasağı geçtiğimiz günlerde sona erdi ve kendisiyle ilk röportaj ABC televizyonunun '60 Minutes' programında yapıldı.

İlginç açıklamalarda bulunan komedyen, Ocak'ta Tonight Show'u bıraktıktan sonra artık evinde geçirdiği sürede hayatının geri kalanında ne yapacağını düşünmeye başladı ve en iyi terapinin evden çıkıp işe koyulma olduğuna karar verdi. Eski çalışanlarının bir çoğunu tekrar topladı, bir twitter hesabı açtı ve ülke çapında "The Legally Prohibited from Being Funny on Television Tour'' (Televizyonda Komedi Yapması Yasal Olarak Engellenmiş Tur) isimli bir komedi turu planlamaya başladı.

Bu daha önce hiç yapmadığı birşeydi ve NBC ile yaptığı kontrat çerçevesinde yapabileceği birkaç şeyden biriydi.

'DEPRESYONA GİRDİM'
Conan NBC'den ayrıldıktan sonra geçen süreci şöyle özetliyor: "Çok kısa zamanda çok şey yaşadım. Depresyona girdim. Sanki bir anda biten evlilik gibiydi ve ben arkasından neler olduğunu anlamaya çalışıyorum. Bu tura başladığımız andan itibaren ise kendimi tamamen iyi hissetmeye başladım. Bu tur bana tam bir panzehir oldu."

Kısa sürede ABD ve Kanada'da, 32 şehirde 40 gösteri yapan O'Brien NBC yönetimini şu cümlelerle eleştiriyor.

"NBC yönetiminin bana olan tutumu önce 'Acele etme, iyi düşün. Bunun senin için zor bir karar olduğunu biliyoruz.' şeklindeyken bu, çok kısa sürede 'Bu iş uzadı, kararını ver artık.' durumuna dönüştü. Bu tutum da bende, içinde olduğum ortamın zaten doğru olmadığı hissiyatını doğurdu."

Conan'ın söyleyemediklerini ise kovulma sürecindeki en yakın arkadaşı ve danışmanı olan eşi Liza O'Brien dillendiriyor: "Onun için çok çok zor bir durumdu. Birinin kalbinin kırılma sürecini izlemek gibiydi. Bana göre NBC Tonight Show'u Conan'a hiç vermemişti. 5 yıl sonra bu işi ona vereceklerini söyleyerek onu 5 sene ellerinde tutmayı garantilemişlerdi."

JAY LENO İLE İLGİLİ YORUM YAPMADI
Jay Leno'yla daha sonra irtibat kurmadığını ve bildiği tek şeyin Leno'nun programını elinden aldığını söyleyen komedyen, 'Leno'nun dürüst davrandığını düşünüyor musun?' sorusuna ise cevap vermekten kaçındı.

O'Brien gençliğinin büyük bolümünü geçirdiği, NBC kanalının yöntecilerine de kırgın. Yaşanan olaylar sonrası Harvard'dan sınıf arkadaşı olan NBC CEO'su Jeff Zucker'la da hiç konuşmayan komedyen, Zucker'ın, 'İzleyiciler Conan'ı sevmedi' açıklamalarıa katılmadığını, onun dönemindeki Tonight Show'un para kaybettiği iddialarının da kesinlikle doğru olmadığını söyledi.

Jay Leno'nun NBC ile 150 milyon dolarlık kontratının olduğu ve bu yüzden onun yerine kendisinin gönderildiği iddiası hatırlatılan Conan, bu iddiaların doğru olabileceğini ve çeşitli bahaneler üreterek NBC'ye daha az para kaybettirecek birisini gönderdikleri düşüncesine katıldığını belirtti.

30 milyon dolar tazminat alan ve NBC ile olan kontratı gereği yayın yasağı biter bitmez paralı bir kanal olan TBS'de yayın hayatına kaldığı yerden devam edecek Conan O'Brien, hayranlarının onu acınacak bir halde bildiğini ancak tam tersine hayatından oldukça memnun olduğunu vurguladı.