'Öcalan evlenirse ne olacak?' sorusuna yanıt

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Abdullah Öcalan’ın evlenmesi durumunda, eşiyle kalıp kalamayacağı yönündeki bir soruya, “Düzenlemeden evli olan, iyi halli hükümlüler yararlanacak. Buna uymayan istifade etmez” dedi.

25.12.2012 - 12:02

'Öcalan evlenirse ne olacak?' sorusuna yanıt

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, canlı yayında NTV Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç’ın sorularını yanıtladı.

Sadullah Ergin, bir soru üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ofisinde dinleme cihazı bulunmasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Ergin, şöyle konuştu: “Başka ülkelerde de yaşanıyor. Her ülkenin belli miktarda bunu yaşadığını düşünüyoruz. Bunlarla mücadele başladı. 'Bunları bitirdik' deme imkanı yok, azaltmaya çalışıyoruz.

Başbakanlık idari soruşturma yürütüyor. Hem idari hem adli soruşturma yürütülüyor. 2001 yılında AK Parti Hatay İl Başkanlığı’nda yaptığım bir mülakat da dinlenmişti.

İdari ve adli soruşturma sonucu çıkacak tabloya bakacağız. Ciddiyetle üzerine gidilmesi gerekiyor. Vatandaş da ben de dinlemeler konusunda endişe duyarım."

'BASINDA SENARYOLAR YAZILDI'
8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili basına yönelik eleştirilerde bulunan Ergin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her insanın vücudunda belli toksik madde var. Önemli olan normal değerlerde olup olmadığı, ölüm ile bunun bağı olup olmadığıdır. Herkeste bu toksik maddeler var. Bilimsel rapordan önce basında senaryolar yazıldı. Savcılık, güçlü deliller varsa ya yargıya götürecek ya da takipsizlik kararı verecektir."

'İŞKENCEDE ZAMANAŞIMI OLMAYACAK'
4. Yargı Paketi’yle ilgili önemli ayrıntılar da veren Ergin, işkence suçlarında zamanaşımının geçerli olmayacağını ifade etti.

Bakan Ergin, şöyle konuştu: “İdari ve askeri yargıda açılan davalarda ıslah müessesini getiriyoruz. Tutuklu dosyalarında her 30 günde bir hakim dosyayı gözden geçirip ‘tutukluluk gerekli midir, değil midir’ demek zorundadır. Bu çalışmayı yaparken tutukluyla da görüşülmesi şartı getiriyoruz.”

Ergin, vicdani ret konusunun ise profesyonel askerlik uygulamaları belli bir düzeye geldikten sonra gündeme gelebileceğini belirterek, "Bu pakette yok" dedi.

CİNSEL SUÇLARIN CEZASI ARTIYOR
Adalet Bakanı Ergin, cinsel suçlarda cezaların artırılacağını açıkladı.

Ergin, "Cinsel taciz ve cinsel saldırılarda müeyyidelerin artırılması konusunda çalışmamız var. Koruyucu aileler de düzenlemeye girecek. Özellikle küçük çocukların cinsel istismarı konusunda kapsamı biraz daha genişletiyoruz. Aile içinde olan hısımlarını da katarak belki koruyucu ailelerinin istismar girişimlerini de istismar haline getiren çalışmalarımız var" diye konuştu.

Adalet Bakanı Ergin, şunları söyledi:
"Bu tip fiilere maruz kalanlar Adli Tıp’a gönderilip 'beden ve ruh sağlığı bozulmuştur ya da bozulmamıştır' şeklinde raporu alınmayacaktır. 15-18 yaş grubunda cinsel istismar suçları kamu davası kapsamında girecek. Savcılık haber alır alır almaz kamu davası açacak. Mağdur ya da mağdure şikayetçi olmasa dahi, olay olmuşsa ceza verilebilecek."

'İMRALI'NIN SİNCAN'DAN FARKI YOK'
Bakan Ergin, terör sorununu çözmek için devletin gerekli enstrümanları kullanacağını ifade etti.

İmralı’daki şartların diğer cezaevlerindeki şartlarla aynı olduğuna dikkat çeken Ergin, “Ankara'daki Sincan Cezaevi’nde ne oluyorsa İmralı’da da o oluyor. Aileyle görüşme oluyor ama avukatlarla görüşmeler yok” dedi.

'EVLENİRSE NE OLACAK?'
Bakan Ergin, "Yeni getirilen mahkumlara eş hakkı uygulamasından Öcalan da yararlanacak mı?" sorusuna ise net bir yanıt vermedi.

Ergin, “Evli olan, iyi halli hükümlüler bundan istifade edecek. Buna uyan istifade eder, uymayan istifade etmez” dedi.

700 'TARAFSIZ HÜKÜMLÜ'
Cezaevlerinde bazı mahkumların örgütten bağımsız bir şekilde tutulabilmek için başvuru yaptığını da dile getiren Sadullah Ergin, “700’e yakın kişi kendini izole ederek farklı statüde bulunuyor. Kendilerini 'tarafsız hükümlü' olarak farklı mekanlarda tutuyoruz. Bu, kendi talebiyle oluyor” diye konuştu.

ODTÜ'DEKİ OLAYLAR
ODTÜ’deki olaylara da değinen Ergin, “İfade özgürlüğünün sonuna kadar mücadelesini veririm. İfade özgürlüğü diyerek kimse şiddeti savunmasın. Ne olur bu konuda hassasiyet gösterelim. Molotofkokteylleri hazırlanıyor, binalara zararlar veriliyor. 16 yaralı var. Bunu ifade özgürlüğünün neresine koyacaksınız? Şiddet bulaştığı anda güvenlik güçlerimiz vatandaşları korumak için görevini yapmak durumundadır. Şiddet barındırmayan eylemler suç oluşturmaz” şeklinde konuştu.

'ULUDERE SORUŞTURMASI SÜRÜYOR'
34 kişinin yaşamını yitirdiği Uludere olayıyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini hatırlatan Adalet Bakanı, "Diyarbakır Başsavcılığı soruşturma yürütüyor. Başsavcılık, teknik bilgileri topluyor. Tüm taraflardan teknik bilgilerin derlenip toparlanması süreci var" dedi.

MAHKUMLARA ÖZEL VAGON
Bakan Sadullah Ergin, mahkumların nakilleri için özel vagonlar kullanılacağını açıkladı.

Önemli sayıda mahkumun havayoluyla taşındığına dikkat çeken Ergin, “Tutuklu ve hükümlüleri hava yolu ve sivil otobüslerden istifade ederek taşıyoruz. Buna demiryollarını da ilave ediyoruz. Özel yapılmış vagonlarla seyahat yapılacak. Vagonlar, yolcuları rahatsız etmeyecek şekilde farklı tren katarlarına bağlanabilir” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...