BDP çözüm sürecinin gidişatı konusunda kaygılı... BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Balüken, İmralı'da görüştükleri Abdullah Öcalan'ın sürece ilişkin yeni taleplerini kamuoyuyla paylaştılar.

Buna göre Öcalan, izleme kurulları oluşturulmasını ve devlet heyetiyle yapılan imralı görüşmelerinin çerçeve sözleşmeye kavuşturulmasını istedi. 

Buldan, "Bugün gelinen noktada süreç çok ciddi risklerle karşı karşıyadır. Herkesin başta da hükümetin bu tehlikeyi görmesi gerekir. Seçime kadar adım atılmazsa bu sürecin çok ciddi boyutlarda her yönüyle gözden geçireleceğini, önemli kararların alınacağını devletin hükümetin görmesi kamuoyunun bu durumu görmesi gerekir" dedi.

BDP, sürecin sağlıklı ilerlemesi için "Toplumsal barış ve müzakere yasası" başlıklı 12 maddelik bir yasa teklifi sunacaklarını da açıkladı. Buldan "Müzakere yasa teklifini hazırladık hem hükümete hem de meclise sunacağız. Yasa teklifinde toplumsal barış ve müzakere bakanlığı kurulması, anayasanın değiştirilmesi, geri dönüş tazminatları ödenmesi gibi başlıklar bulunuyor" dedi.

BDP heyeti, yasa teklifi ve süreçle ilgili kaygılarını hükümete de iletti.