Odasına TV koymayın.

Yayınlanan yeni bir araştırmaya göre odasında TV olan çocukların diyabet ve kalp hastalığı riski daha yüksek.

19.12.2012 - 20:30

Odasına TV koymayın.

Televizyon seyretmenin obeziteye yol açtığı biliniyordu ama yeni bir araştırma bundan çok daha fazlasını ortaya çıkardı.

Buna göre, yatak odalarında televizyon bulunan çocuklar daha göbekli oluyor, kanda trigliserit seviyeleri daha yüksek çıkıyor ve kalp hastalıkları ile diyabet riski de daha fazla oluyor.

5-18 yaş arası 369 çocuk üzerinde gerçekleştirilen araştırmada aynı diyet ve aynı fiziksel aktiviteleri olan iki çocuktan yatak odasında televizyon olanlarda kardio-metabolik risk faktörlerinin daha yüksek olduğu belirlendi.

Yatak odalarında televizyon olup olmadığı ve kaç saat seyrettikleri sorulan çocuklara bir dizi testler yapıldı.

Çocukların kan basıncı, göbek çevresi, kanda trigliserit, kolesterol ve açlık kan glikoz seviyeleri ölçüldü.

Göbek ve iç organlar etrafındaki yağ ile yağ kitlesi DXA ile; karın cilt altı ve iç organ yağları ise MRI ile belirlendi.

Günde 2 saatten fazla televizyon seyreden, yatak odalarında televizyon olan çocuklarda obezite riskinin çocuğun yaşı, cinsiyeti, ırkı, fiziksel aktivitesi ve diyeti de dikkate alındığında 2 buçuk misli fazla olduğu hesaplandı.

Oturma odalarında televizyon olan çocuklara göre yatak odalarında televizyon bulunanlarda kardio-metabolik risk ihtimali 3 misli yüksek bulundu.

Günde 5 saatten uzun süre televizyona bakan çocuklarda da obezite ihtimalinin 2 kat artmış olduğu tespit edildi.

Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar: “Yatak odasında televizyon olması, çocuğun sağlıklı uyku uyumasına mani oluyor. Obezitenin ortaya çıkmasında bu çocukların aileleriyle beraber yemek yememelerinin de etkisi var” diyor.

Uzun süre televizyon seyretmenin astım ve alerjik hastalıklar ve hipertansiyon için de risk faktörü olduğu, çocukların ruh sağlığını olumsuz etkilediği de biliniyor.

Haberde Amerika’ da 8-18 yaş arası çocukların yüzde 70’ inin yatak odalarında televizyon olduğu bildiriliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...