Öğrenciler serbest

Başbakan Erdoğan'ın rektörlerle toplantısını protesto eylemlerinde gözaltına alınan ve ''polise mukavemet ettiği'' gerekçesiyle adliyeye sevk edilen 3 kişi serbest bırakıldı.

05.12.2010 - 20:43

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın rektörlerle toplantısını protesto eylemlerinde gözaltına alınan 40 öğrenciden ''polise mukavemet ettiği'' gerekçesiyle adliyeye sevk edilen 3 kişi serbest bırakıldı.


Dolmabahçe'de gösteri yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra Beyoğlu Adliyesi'ne sevk edilen Emre Ö, Aziz G. ve Didem A. ''Polise mukavemet ettiği'' ve ''Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet'' suçlamasıyla çıkarıldığı Beyoğlu Nöbetçi 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nce serbest bırakıldılar.

Gözaltına alınan 40 öğrenciden 37'si ifadelerine başvurulduktan sonra serbest bırakılmıştı.

Bu arada öğrenciler olaydan bir gün sonra bu kez, polisin sert müdahalesini protesto için Galatasaray Meydanı'nda toplandı.

Yaklaşık 300 öğrenci sloganlar eşliğinde Taksim Meydanı'na yürüdü.

ÇAPKIN: YASALARIN DIŞINA ÇIKANLARA MÜDAHALE EDİLDİ
Öğrencilere polisin sert müdahalesine yönelik eleştirilere yanıt ise İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'dan geldi. Çapkın, sadece yasaların dışına çıkanlara müdahale edildiğini söyledi.

Çapkın, “Öğrencilerin, demokratik haklarını kullanmasına polis asla engel olmaz. Demokratik hakları kullanırken bu fiili zorlamaya ve yasal sınırları aşmaya gelinirse polis yasal zorunluluğunu yerine getirir" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...