Olaylı hakim vekillik için emekli oldu

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, MHP'den milletvekili adayı olabilmek için emekliliğini istedi.

10.03.2011 - 12:33

Olaylı hakim vekillik için emekli oldu

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi ve Sincan Adalet Komisyonu Başkanı Başkanlığı görevlerinden 12 Haziran'da yapılacak seçimde milletvekili aday adayı olmak için istifa eden Osman Kaçmaz, ''Siyaset arenasında mücadele etmek dışında bir seçim kalmadığından, uygun görüldüğü takdirde MHP'den milletvekili seçimlerine katılarak mücadeleye devam etme kararı almış bulunuyorum'' dedi.


Kaçmaz yaptığı açıklamada, tüm yaşananlardan sonra tarafsız ve bağımsız bir yargıç olarak görev yapma imkanının kalmadığını ifade ederek, ayrıldığını açıkladı.

Kaçmaz ''Tam bağımsız bir yargı ve hukuk devleti için bu aşamadan sonra siyaset arenasında mücadele etmek dışında bir seçim kalmadığından genel başkan ve teşkilat uygun gördüğü takdirde, Milliyetçi Hareket Partisi'nden milletvekili seçimlerine katılarak, mücadeleye devam etme kararı almış bulunuyorum'' dedi.

Kaçmaz daha önce verdiği ilginç kararlarla gündeme gelmişti.

Osman Kaçmaz, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ‘Kayıp Trilyon’ davasından yargılanması kararına imza atan Kaçmaz’ın bu kararına Adalet Bakanlığı karşı çıkıp dosyayı Yargıtay’a götürmüştü.

Osman Kaçmaz ayrıca HSYK üyeliğine aday olmuş, YARSAV tarafından desteklenmiş ama kazanamamıştı.

Kaçmaz ayrıca Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kişilik haklarına zarar verdiği iddiasıyla dava açmış ancak davalar reddedilmişti.

Kaçmaz hakkındaki bir ilginç haber ise Hatay’da kaldığı otele yabancı uyruklu kadınların alıkonulduğu ve uyuşturucu kullanıldığı ihbarıyla odasına baskın düzenlenmesiydi. Osman Kaçmaz, baskın sırasında kullanılan savcılık imzalı arama emrinin hukuki temeli olmadığını ve baskını gerçekleştiren polislerin de suç işlediğini söyleyerek mahkemeye başvurmuştu.

Kaçmaz’ı gündeme getiren bir diğer olay ise “telekulak” iddialarıyla ilgili Emniyet, MİT ve İletişim Başkanlığı yöneticileri hakkında verilen takipsizlik kararını kaldırmasıydı.

Sincan Ağır Ceza Mahkemesi ayrıca dinleme kararı veren 23 hakim hakkındanda da "adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs" suçundan işlem yapılmasını istemişti.

Adalet Bakanlığı daha önce Kaçmaz’ın meslekten ihracını istemiş ancak HSYK bu isteği geri çevirmişti.

Kaçmaz ayrıca görevini kötüye kullandığı ve soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği iddiasıyla Yargıtay 4'ncü Ceza Dairesi'nde yargılanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...