OLPC 600 bin çocuğa ulaştı

One Laptop Per Child - Her Çocuğa Bir Bilgisayar girişiminin ultra ucuz XO computer modeli, bugüne kadar 600 bin çocuğa ulaştı.

19.12.2008 - 19:14

OLPC 600 bin çocuğa ulaştı

MIT Medya Laboratuvarı’nın eski yöneticisi Nicholas Negroponte tarafından başlatılan, teknoloji geliştirme potansiyeli olup da gerekli maddi güce sahip olmayan ülkelerin fakir çocuklarının bilişim dünyasından geri kalmaması ve bilgi toplumunun temellerini sağlamlaştırmak amacıyla başlatılan “One Laptop Per Child” projesi, 600 bin çocuğa ulaştı.

Negroponte’nin “Bu söz verilen bir sayı, ya da erişmeyi düşündüğümüz bir hedef değil, bu şu anda XO Computer’ı kullanan çocukların toplam sayısı, ve artıyor” şeklinde konuştuğu güzel haber, girişimin başarıya ulaştığını gösteriyor.

XO Computer, küçük “netbook” sınıfında yer alan, darbelere karşı oldukça dayanıklı bir bilgisayar. XO için özel olarak üretilmiş Sugar adı verilen bir Linux dağıtımı kullanılan bilgisayarda oyundan kelime işlemciye kadar farklı ihtiyaçlara hitap eden 30 yazılım bulunuyor. Kablosuz bağlantısı, 360 derece dönebilen ekranı gibi özelliklere sahip bilgisayarda USB bağlantı yuvası ve SSD sürücüler bulunuyor .

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...