Önce insan hakları

Prof. Dr. Üstün Dökmen:''Hayvan haklarının ortaya çıkabilmesi için önce insan hakları gerekiyor''

26.10.2009 - 07:02

Önce insan hakları

ANKARA - Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Üstün Dökmen, ''Hayvan haklarının ortaya çıkabilmesi için önce insan hakları gerekiyor'' dedi.

Ankara Barosu tarafından baronun eğitim merkezinde düzenlenen ''Hayvan Haklarına Saygı'' panelinde konuşan Üstün Dökmen, insanlar arasındaki eşitliğe fen bilimlerinin çok büyük bir katkı sağladığını anlattı.

Hayvan haklarının gelişmesi için felsefi bir temelin, insanların anlayış birliğinin ve hukuksal düzenlemelerin gerekli olduğunu dile getiren Dökmen, ''Kültürünü koruyamayan hayvanını da koruyamaz'' diye konuştu.

Beslediği hayvanlarla ilişkilerinden örnekler veren Dökmen, ''Hayvan beslemekle duyarlılık gelişiyor, anlama duygusu gelişiyor. Başka bir insan oluyorsunuz'' dedi.


HAYVAN İTLAFI

Gazeteci Bekir Coşkun da hayvan hakları konusunda genç hukukçulardan çok şey beklendiğini söyledi. Hayvan hakları hakkında çıkarılan yasanın uygulanması konusunda sorunlar yaşandığına işaret eden Coşkun, kimi belediyelerin hayvanları itlaf etmelerini eleştirdi.

Türk toplumunun kafasının içinde hayvanlara karşı önyargı olduğunu savunan Coşkun, ayrıca Türk toplumunda hayvan haklarının savunulması için bir örgütlenme sorunu olduğunu vurguladı ve ''Hayvansever örgütler, artık ellerini kaldırmak ve yakalara yapışmak zorundadır'' dedi.

Ankara Barosu Başkan Yardımcısı Salih Akgül ise Türkiye'de hayvan hakları konusundaki eksikliklerin bir an önce giderilmesi gerektiğini bildirdi. Bu konudaki toplumsal duyarlılığın ve hayvan hakları konusundaki farkındalığın artırılması için çalışmalar yaptıklarını anlatan Akgül, bu konudaki uluslararası ve ulusal düzenlemelerin yeterince etkin uygulanmadığını bildirdi.

Akgül, hayvan hakları konusunda sorunsuz bir dünyada yaşamak isteğinde olduklarını sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...