'Onun gibisi bir daha gelmeyecek'

Arabesk müziğin önemli ismi Müslüm Gürses, bugün son yolculuğuna uğurlandı. Törende 30 yıllık hayat arkadaşı Muhterem Nur, "Dünyanın en iyi insanını kaybettiğim için çok üzgünüm. Onun gibi bir insan bir daha gelmeyecek" diye konuştu.

04.03.2013 - 10:25

'Onun gibisi bir daha gelmeyecek'

Kasım ayında geçirdiği by-pass ameliyatının ardından böbrek ve akciğer yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede dün yaşamını yitiren Müslüm Gürses, bugün son yolculuğuna uğurlandı.


60 yaşında aramızdan ayrılan Gürses için ilk tören, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapıldı. Törene Kültür Bakanı Ömer Çelik'in yanı sıra sanat camiasından birçok kişi katıldı.

Törenin yapıldığı salona, ayakta durmakta güçlük çektiği için iki kişinin yardımıyla giren Gürses'in eşi Muhterem Nur'un göz yaşlarını tutamadığı görüldü.

Oturduğu yerde mikron verilen Muhterem Nur, sanatçının tüm sevenlerine teşekkür ederek, ''Dünyanın en iyi insanını kaybettiğim için çok üzgünüm. Onun gibi bir insan bir daha gelmeyecek'' diye konuştu.

Törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Müslüm Gürses'e Allah'tan rahmet, sevenlerine başsağlığı diledi.

Bakan Çelik, şöyle devam etti:

''O bize demişti ki 'ya gittiğin yerde mutlu ol, ya da kalbimde tahta sahip ol'... İnanıyoruz ki O hem gittiği yerde mutlu olacak hem de kalbimizdeki tahtını koruyacak. Unutmayalım ki onun ne kadar seversek sevelim onu yaratan Cenab-ı Hak kadar sevemeyiz. Onu hepimizden çok sevenin yanına gitti.''

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de Müslüm Gürses'in hep gönüllerinde yaşayacağını ifade ederek, ''7 duasını ve 40 duasını Şişli Camisi'nde yapacağız. Allah gani gani rahmet eylesin. Bu ülkeden Müslüm Baba geldi geçti'' dedi.

'SAYGILI VE KADİRŞİNASTI'
Orhan Gencebay, Müslüm Gürses ile çok eski bir dostluklarının olduğunu belirterek, Gürses ile ilgili anılarını paylaştı.

Gürses'in saygılı ve kadirşinas biri olduğunu hatırlatan Gencebay, sanatçının değerlere özen gösterdiğini kaydetti. Hastanenin ve doktorların elinden geleni yaptığını vurgulayan Gencebay, ''Allah'ın emri buydu. Allah rahmet etsin, her zaman kalbimizde yaşayacak'' diye konuştu.

'KİMSEYE KÖTÜLÜK DÜŞÜNCESİ YOKTU'
Selami Şahin, Gürses ile 40 yıla yakın bir dostluklarının bulunduğunu ifade ederek, şunları söyledi.

''Müslüm Gürses'in yeri dolmayacak. Çok hümanist, kimseye karşı kötülük düşüncesi olmayan biriydi. Din, dil ırk ayrımı yapmazdı. Onu anlatmak için kelimeler yetersiz. Yüreğim yanıyor, Erken ayrıldı. Rahmet diliyorum.''

Nuri Sesigüzel, sahnede Gürses için Fatiha okuttu. Nuri Sesigüzel, Gürses'in değerli bir sanatçı olduğunu dile getirerek, ''Kimseyi kırmazdı. Ha var ha yok, ama sanatta, sözde, yürekte var'' dedi.

Konuşmaların ardından sahneye çıkan sanatçı dostları Gürses'in tabutu başında dua etti. Bu sırada salondaki bazı hayranları da ''Müslüm Baba'' şeklinde slogan attı.

Müslüm Gürses'in cenazesi helallik alınması ve dua okunmasının ardından cenaze namazının kılınacağı Teşvikiye Camisi'ne gönderildi. Bazı hayranlarının Gürses'in cenazesini taşıyan aracın arkasından bir süre yürüdükleri görüldü.

'HEPİMİZE ÖRNEK OLMUŞ BİRİYDİ'
Ümit Besen, çok büyük bir değerin kaybedildiğini vurgulayarak, ''Müzik dünyası büyük bir çınarını daha kaybetti. Herkesin başı sağolsun. O çok özel bir insandı. Esprili, konuşurken güldüren, şarkı söylerken düşündüren bir sanatçıydı'' ifadelerini kullandı.

'GERÇEKTEN BABA GİBİYDİ'
Kubat, ''Müslüm Baba, gerçekten baba gibiydi. Halk, bağrına bastığı babasını uğurluyor. Bugün bazı arkadaşlarımı arayıp helallik istedim. Bu olay, beni çok sarstı. Şarkılarıyla, yorumuyla farklı bir kişilikti'' değerlendirmesinde bulundu.

FAZIL SAY ÇELENK GÖNDERDİ
‘Arabeski sevmek vatan hainliğidir' sözleri nedeniyle büyük tepki alan ünlü piyanist Fazıl Say, Gürses’in cenazesine çelenk yolladı.

Say’ın, asistanı aracılığı yolladığı çelenk dikkat çekerken, bir görevli, "Fazıl Say’ın asistanı aradı dost olduklarını ve çok üzgün olduklarını söyledi” dedi.

Teşvikiye Camisi'nde kılınan öğlen namazının ardından Müslüm Gürses, Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

VEFATI AMERİKAN BASININDA
Müslüm Gürses'in ölümü Amerika Birleşik Devletleri basınında da geniş yer buldu.

Gürses'in vefatını, US News, Washington Post, Miami Herald, Huffington Post, Timesonline, The News Tribune, Newsday, Pantagraph ve Washington Times gibi tanınmış gazetelerin yanı sıra yüzlerce basın kuruluşu okuyucularına ulaştırdı.

Sanatçının fotoğraflarının da yer aldığı haberlerde, Gürses'in Türk ve Arap ezgilerini harmanlayarak kendisine özgü bir tarz geliştirdiği ifade edildi.

Haberlerde, sanatçının konserlerinde seslendirdiği duygusal şarkılar nedeniyle bazı hayranlarının kendilerine iletle zarar verdiği bilgisine de yer verildi. Medya kuruluşları, hayranları tarafından 'Müslüm Baba' ya da 'Baba Müslüm' lakabıyla anılan sanatçının son dönemde Pop ve Rock türlerinde şarkılar seslendirdiğini de yazdı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...