Opie'nin teknolojik insan figürleri

Galerist, İngiliz çağdas sanatının önemli temsilcilerinden Julian Opie’nin Türkiye’deki ilk kisisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

16.04.2010 - 16:36

Opie'nin teknolojik insan figürleri

Galerist, İngiliz çağdas sanatının önemli temsilcilerinden Julian Opie’nin Türkiye’deki ilk kisisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergide, sanatçının ahsap, cam ve aliminyum üzerine akrilik ve vinil çalısmalarının yanı sıra LCD video isleri sanatseverlerle ilk kez bulusuyor.

Sanatçı, her gün karsılastığımız insan, figür ya da manzara gibi basit ve genel olayların imajlarını dünya çapında tanınan ince, kısa ve öz görsel diline çevirerek çağdas dünyayı çiziyor. Đmgeleri her gün gördüğümüz dünyadan arındırarak kendi stilinde isliyor.

Opie geçmisin fotoğraf kaydından ziyade gerçekle, hatta referans, bellek, algısal tecrübeler ve temsilden olusan tam bir gerçeklikle ilgileniyor. Sade, renkli ve aynı zamanda bastan çıkarıcı olan Opie’nin ikonik betimlemeleri alısılagelmis mankenlerden çiftlik hayvanlarına, gökdelenlerden köy kiliselerine fiziksel dünyayı betimliyor. Eserleri dünyanın dört bir yanındaki müzelerde, galerilerde, dükkanlarda, havaalanlarında ve hatta bir garaj veya hastane kafeteryasında karsımıza çıkabiliyor.

'Caterina Dancing in Stripy Top' 'Caterina Dancing in Stripy Top'

Sanatçının İstanbul’daki ilk sergisinde yer alacak eserlerinin bir kısmı Londra Kraliyet Balesiyle çalısırken tanıstığı Đspanyol balerin Catherina’nın resim ve heykellerinden olusuyor. Catherina, yüksek hızlı (high speed) video, çizim programları, bilgisayarla kesilmis vinil, ipek baskı sanatı ve çelik kullanılarak, koreografisi Wayne McGregor tarafından hazırlanan bir dansın tam ortasında, hareket halinde görüntülendi.

Hareketli dört yeni figür ve bir dizi siluet portresi de ilk defa sergileniyor. LCD ekranlarda gösterilen bilgisayar filmleri, Opie’nin asistanlarını yürüyen tablolar olarak tasvir ediyor. Ahsap üzerine bilgisayarla kesilmis vinillerde yer alan oval siluet portreler, 18. Yüzyılda, fotoğrafın icadından hemen önce çok popüler ve yaygın olan hızlı otomatik portre üretim tekniğini çağrıstırıyor.

Eserlerde kullanılan diğer bir eski icat da iki genç Koreli kardeşin dört mercekli portresinde yer alıyor. Üç boyutlu bir etki yaratmak için oluklu bir mercek kullanılan ve hem manga filmlerine hem de arka planda uzakta manzaralar yer alan eski zaman ustalarının portrelerine göndermeler yapıldı.

Julian Opie’nin Türkiye’deki ilk kisisel sergisi 21 Nisan'da açılacaktı ama kül bulutu nedeniyle serginin açılışı 29 Nisan Perşembe gününe ertelendi. Opie sergisi, 20 Mayıs'a kadar Galerist'te.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...