Ordu'da içme suyuna kurşun karışıyor

Ordu'da kentin içme suyunun büyük bölümünü karşılayan Melet Irmağı’na kimyasal madde karıştı. Kurşun oranı şimdilik azalma gösterirken, maden ocağının kentin içme suyu kaynağına bu kadar yakın olması ilerde olayın tekrar yaşanabileceği anlamına geliyor.

Günlerdir sağanağın etkili olduğu Ordu'da yağmur, Zamantı Madencilik'e ait kurşun madeninin depolandığı havuzlarda çökmeye yolaçtı.

Atıklar, şehrin içme suyunu sağlayan Melet Irmağı'na karıştı. Yapılan analizlerde, nehirdeki kurşun miktarının yüz katına çıktığı belirlendi; bir metreküp suda en çok 3 miligram kurşun bulunması gerekirken analizlerde kurşun miktarı 338 miligrama ulaştı.

3 gün boyunca yağan yağmur nehri temizlerken, bu durumun tehlikenin geçtiği anlamına gelmediği belirtildi.

NTV'DE KONUŞULDU
Ordulular'ın yaşadığı bu ciddi sorun, NTV yayınında ele alındı.

Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, yaşanan kirlilikten endişe duyduklarını belirterek, “Burada gerçekten çevre felaketi yaşanıyor. Bu maden şirketinin çökelti havuzunu olumsuz mekanda yapması doğru değil. Bundan sonraki yağmurlarda da mutlaka olumsuzluk yaşanacaktır” dedi.

"AMAÇ DERENİN YÖNÜNÜ DEĞİŞTİRMEK"
Şu anda faaliyette olmadıklarını ve gerekli önlemleri aldıklarını belirten Holding Nesko Maden Genel Müdürü Veli Sulhi Uysal'ın çözüm önerisi ise şöyle oldu:

"Belediye başkanımız da anlatmaya çalıştı, biz bu tesisi 2008 yılının ekim ayında devraldık ve o tarihten beri bu tesiste herhangi bir faaliyette bulunmadık. Bu tesis 2004 yılında atıl barıklımış ve hiçbir faileyet olmamış. Biz tüm makinelerimizi ve işçilerimizi yığarak hazır vaziyette bekliyoruz.

Bizim amacımız derenin yönünü değiştirmek, bunun için de gerekli projelerimizi hazırladık. Deşarj yönünü değiştireceğiz, başka yapılacak bir şey yok. Bu tamamen bizim dışımızda gelişmiş bir olay. Elimizden gelen her şeyi değiştiriyoruz" şeklinde konuştu.

Ayrıca Belediye Başkanı Seyit Torun, maden ocağına ruhsat verilmesini de eleştirerek, "Ruhsat verilmesi bir facia. Derenin üzerinden çökelti havuzunun oluşturulması akla mantığa ve her türlü tekniğe aykırı" dedi.

Sayfa Yükleniyor...