Orkinosun son günleri

WWF:“Günleri sayılı olan bir balığı satın almak, pişirmek ya da yemekten kim keyif alabilir ki?”

30.09.2009 - 09:37

Orkinosun son günleri

Nesli tehlikede olan yabani hayvan ve bitkileri korumak için yapılan CITES sözleşmesinin Avrupa toplantısı yapıldı. Toplantının gündemi; mavi yüzgeçli orkinosun ticaretinin yasaklanmasıydı.

Avrupa Birliği’nin 21 ülkesince desteklenen öneriye, altı Akdeniz ülkesi tarafından karşı görüş bildirildi.

Nesli tükenmekte olan mavi yüzgeçli orkinosun ticaretinin durdurulması, CITES Sözleşmesi’ne taraf 174 ülkenin katılımıyla 2010 yılının Mart ayında Doha, Katar’da gerçekleşecek toplantıda oylamaya sunulacak. 

Akdeniz’e kıyısı olan Avrupa Birliği ülkelerinin denizlerin korunmasındaki çekimserliğini eleştiren WWF Avrupa Deniz Programı Müdürü Aaron Macloughlin; “Akdeniz’deki büyük ölçekli balıkçılık şirketleri; mavi yüzgeçli orkinosun ve bu türün binlerce yıldır ayakta tuttuğu balıkçılık endüstrisinin geleceğine karşı tavır alıyor”  dedi.

MacLoughlin sözlerine şöyle devam etti: "WWF, diğer CITES Sözleşmesi Taraflarını Avrupa Komisyonu'nun gerekli gördüğü tehlike altındaki mavi yüzgeçli orkinosun küresel ticaretinin acilen durdurulması ve tür iyileşme sürecine girene kadar bunun  sürdürülmesini savunmaya çağırıyor. MacLoughlin, “Günleri sayılı olan bir balığı satın almak, pişirmek ya da yemekten kim keyif alabilir ki?” diye soruyor.

Avrupa Komisyonu’nda, toplam 345 oyun 255’inin alınması tehlike altındaki bu türün korunması önerisini desteklemeye yetiyor. Ekim veya Aralık aylarında yapılacak olan Çevre Konseyi’nde AB Çevre Bakanlarının öneriyi tekrar ele alması için %74’lük oy çoğunluğu gerekiyor. Bir sonraki CITES Taraflar Konferansı, Mart 2010’da Doha, Katar’da gerçekleştirilecek. CITES Sözleşmesi’ne taraf 175 ülke tarafından mavi yüzgeçli orkinosun ticaretinin yasaklanması oylanacak. Benzer önerilerin Doha’da değerlendirilmesi için 14 Ekim tarihinden önce CITES Sekreteryası’na iletilmesi gerekiyor.

Akdeniz’in en değerli balığı olan mavi yüzgeçli orkinos popülasyonlarının alarm vermekte ve tükenmekte olduğunu hatırlatan WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Genel Müdürü Filiz Demirayak “Mavi yüzgeçli orkinosların % 80’i kontrolsüz, aşırı ve yasadışı balıkçılık yüzünden denizlerimizden tamamen silinmek üzere” dedi. Demirayak sözlerini “CITES Sözleşmesi’ne taraf ülkelerden biri olarak Türiye’nin, Mart 2010’da Katar’da yapılacak olan toplantıda mavi yüzgeçli orkinosun CITES Ek-I’de yer alması önerisini destekleyen taraflar arasında yer almalıdır” şeklinde sürdürdü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...