Ormanda soprano tekniğiyle anlaşıyorlar

Japon araştırmacılar, Asya'da yaygın bir maymun türü olan jibonların ormanda birbirlerine çağrıda bulunurken bir sopranoyla aynı ses tekniklerini kullandığını ortaya çıkardı.

Haberler 23.08.2012 - 14:57

Ormanda soprano tekniğiyle anlaşıyorlar

American Journal of Physical Anthropology dergisinde yayımlanan araştırma raporuna göre, maymunlar ses yollarının doğal ses frekanslarını kontrol edebiliyor. Sopranoların da kullandığı bu yöntemin şimdiye kadar insanlara özgü olduğu düşünülüyordu.

Hem insan, hem de hayvanlarda sesin kaynağı olan ses telleri bulunuyor. Üst özefagus, soluk borusu ve ağzı kapsayan ses yolu ise insanların şarkı ve sesli harfleri söylemesinde büyük önem taşıyor. Ses yolu, kaynaktan gelen sese karşı bir filtre görevi görüyor.

'Kaynak-filtre teorisine' göre ses yolunun bu denetleyici özelliği, sözlü dilin uzun bir süre içinde evrilmesinin bir ürünü.

Sopranolar güçlü, yüksek notalara çıkabilmek için ses telleri ve ses yollarının frekanslarını birbirine eşitliyor.

Kyoto Üniversitesi'ndeki Primat Araştırmaları Enstitüsü'nden Takeşi Nişimura ve ekibi, helyum gazı kullanarak jibon maymunlarının da aynı kontrol mekanizmasına sahip olup olmadığını araştırdı.

Araştırmacılar, helyum solumuş maymunların ses telleri ve ses yollarındaki değişiklikleri, helyum solumamış jibonlarınkiyle karşılaştırdı. Frekansların detaylı analizi, jibonların ses yollarını adeta sopranolar gibi kullandığını ortaya çıkardı.

Biyologlar, insanların kontrollü bir şekilde konuşabilmesini mümkün kılan mekanizmanın uzun bir evrimsel sürecin sonucunda oluştuğu kanısında.

Dr. Nişimura, "Bu araştırma, insanlar da dahil olmak üzere primatların konuşma yöntemlerindeki farklılıkların biyolojik temellerine dair yeni fikirler ortaya attı. Sonuçların daha çok araştırmaya yol açacağını ve somut kanıtlar sayesinde konuşma ve dilin evrimine dair daha kapsamlı bilgiler elde edebileceğimizi umuyoruz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...