Öymen: Gemilere koruma verilmesi gerekirdi

CHP Bursa Milletvekili Onur Öymen, ''Türkiye, bu askeri müdahale yapılacağı izlenimi aldıysa, koruma vermesi gerekiyordu” dedi.

Anadolu Ajansı 01.06.2010 - 17:38

CHP Bursa Milletvekili Onur Öymen, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yaptığı saldırılar ile İskenderun'da yapılan terör saldırısı konusunda, grubu adına yaptığı konuşmada, her iki olayı kınadıklarını ve lanetlediklerini söyledi.

Her iki saldırının da aynı saatlerde yapılmasını dikkat çekici bulduklarını belirten Öymen, İsrail'in yaptığı saldırı ile sadece uluslararası hukuku değil, insani ve ahlaki ölçüleri de ihlal ettiğini kaydetti.

Öymen, Hükümetin, bu konuda BM Güvenlik Konseyinden güçlü bir kınama kararı çıkartmasını beklediklerini ifade etti.

NATO'dan ve diğer uluslararası kuruluşlardan da kınama beklediklerini belirten Onur Öymen, ABD'nin saldırıyı kınamadığını, sadece üzüntülerini ilettiğini bildirdi. Öymen, halkın bu konudaki tepkilerini anladıklarını, ancak haklı iken haksız duruma düşülecek davranışlardan kaçınılması gerektiğini vurguladı.

CHP'li Öymen, İsrail'in Gazze'ye hem karadan hem de denizden ambargo uyguladığını söyledi. Mısır'ın da bölgeye kara ambargosu uygulaması nedeniyle Filistinlilerin çok sıkıntı çektiğini anlatan Öymen, İsrail'in, yardımların sadece çok küçük bir bölümünün geçmesine izin verdiğini söyledi.

Onur Öymen, daha önce bir çok kez, Filistin'e yönelik ambargonun delinmesine çalışıldığı gibi, bu kez de deniz yoluyla ambargonun delinmesine çalışıldığını, ancak bunda başarılı olunmadığını kaydetti.

Türkiye'nin 60 yıldır bölgedeki silahlı çatışmalara karışmama konusunda özen gösterdiğini ve hiçbir Türk vatandaşının oradaki çatışmalarda öldürülmediğini ifade eden Öymen, ''Maalesef dün yaşanan olaylar çok üzüntü verici bir tablo yaşatmıştır'' dedi.

Onur Öymen, İsrail'in, 28 Mayıstan itibaren sürekli olarak bu gemilere karşı güç kullanılacağını söylediğini anlattı.

Bu konuda Dışişleri Bakanlığının yaptığı temasları bilemediklerini dile getiren Öymen, ''Türkiye, bu gemilere dokunulmayacağı izlenimi mi, yoksa bu gemilere askeri müdahale yapılacağı izlenimi mi aldı? Eğer askeri müdahale yapılacağı izlenimi aldıysa, bu seferin yapılması Hükümetimizce son derece önemli bir girişim olarak görülmüşse, o zaman buna koruma vereceksiniz.

Somali'deki tankerlere koruma vereceksiniz, ama içinde 500'den fazla insanın bulunduğu gemiler tehlikeli bölgeye giderken, uluslararası sularda koruma vermeyeceksiniz. Bunun mantığı yoktur. Bu konu, Hükümet tarafından aydınlığa kavuşturulmalıdır'' diye konuştu.

Öymen, iyi niyetle başlatılmış olsa bile, bu girişimin sonuca ulaşmadığını ve Türk-İsrail ilişkilerine kalıcı zarar verdiğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...