Özel hastanelerde yüksek test ücreti alınmaya devam ediyor

Corona virüs  testlerinin özel hastanelerde fahiş fiyatlarla yapılmasıyla ilgili şikayetler sürerken,  bazı özel hastanelerde  Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği 250 TL'lik limitin üzerinde ücret istenmeye devam ediliyor. Özel hastanelerin test için istedikleri ücretleri anlatan vatandaşlar, bir hastanenin test sonucunun daha hızlı çıkması için  600 TL istediğini dile getirdi.

Haberler - DHA 24.11.2020 - 12:01

Özel hastanelerde yüksek test ücreti alınmaya devam ediyor

Özel hastanelerde corona virüs testlerinin fahiş fiyatlarla yapıldığı geçtiğimiz haftalarda gündeme geldi. Birçok vatandaş yüksek fiyatlar ödeyerek test yaptırdıklarını Sağlık Bakanlığı'na şikayet etti. Bakanlık kamu kurumları ve valiliklere gönderdiği bir yazıyla uyarılarda bulundu. Ancak devlet hastanelerinde ücretsiz olarak gerçekleştirilen corona virüs testini özel hastanelerde ise fahiş fiyatlara yapıldığı belirlendi.

Özel hastanelerin corona virüs testi için 400-500 TL istediği belirlendi. Bir özel hastanenin ise test  sonucunun daha kısa sürede çıkması karşılığında 400 TL olan test ücreti için de 600 TL istediği ortaya çıktı.

Özel bir hastaneye  test olmaya gelenlerden Hasan Yılmaz, “Bu hastaneye birkaç hafta önce geldim. İki kişi corona virüs testi için 700 TL istediler biz de kabul etmedik. Devlet hastanesinde testimizi olduk. Ayda iki kez corona virüs testi bu hastanede yapmak istesem 1400 TL ödemem gerekecek. Neden bu ücreti buraya vereyim. Devlet hastanelerinde ücretsiz. Hastaneye 'ücret fazla geldi' dediğimizde 'testinizi isterseniz devlet hastanesinde yapabilirsin karşılığını aldık” dedi.

Mustafa Yılmaz ise, “Devlet hastanelerinde corona virüs testi ücretsiz yapılıyor. Özel hastaneler ise yıldız sayılarına göre ücretlendirme yapıyor. Bazı corona virüs belirtilerim vardı. Devlet hastanesinde test yaptırmayı tercih ettim.  Özel hastanelerde 500- 600 TL kadar ücretlendirmenin olduğunu biliyoruz” ifadelerini kullandı.

“ÖZEL HASTANELER FİYATI ÇOK ABARTIYOR”

Hasta yakını Aşkın Su ise “Coronavirüs hastasıydım yakın zamana kadar şu an negatife döndüm. İlk testimi devlet hastanesinde yaptırdım. Diğer testlerimi özel hastanede yaptırdım. Bu süreç içerisinde birçok hastaneyle telefon görüşmesi yaptım. Biri 300 TL diğeri 350 TL dedi. Özel hastanelerde sabit bir fiyatlandırma söz konusu değil. Özel hastaneler fiyatı çok abartıyor.  Neden bu kadar büyük farklar var anlayamıyoruz” ifadelerini kullandı.

“ACİL HASTAMIZ OLDUĞU İÇİN 380 TL OLAN TEST ÜCRETİNİ KABUL ETTİM”

Hastane’nin test ücreti karşılığında fatura dahi vermediğini iddia eden Zafer Ulutaş da  “Bitlis’ten İstanbul’a geldim. Acil bir hastamız var. Bizden corona virüs test ücreti için bu hastane 380 TL istedi, biz de verdik. Neden bizden bu ücreti istiyorsunuz, dediğimizdeyse özel hastanelerde böyle cevabını aldık. Bize corona virüs testi  yapıldığına dair fatura bile vermediler. Test ücretsiz olması gerekirken ücret ödedik” diye konuştu.

CORONA VİRÜSTEN ŞÜPHELENDİ HAYATI KURTULDU

Sayfa Yükleniyor...